Kriz nasıl çözüldü

Güncelleme Tarihi:

Kriz nasıl çözüldü
Oluşturulma Tarihi: Ocak 13, 2010 17:24

Türkiye ile İsrail arasında karşılıklı açıklamalarla başlayan yeni dizi krizi, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın diplomatik ayıbıyla iyice alevlendi. İşte dakika dakika yaşanan gelişmeler ve çözülen kriz.

Haberin Devamı

11 OCAK

  

SAAT 15:30 - İLK AÇIKLAMA - Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği basın toplantısında, "Bakın dün Gazze dün yine bombalandı. Ne oldu da Gazze bombalandı? Ne var?" diyerek, İsrail'in son operasyonlarına tepki gösterdi.

 

SAAT 16:40 - KURTLAR VADİSİ KRİZİ - İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, “Kurtlar Vadisi” dizisine ilişkin olarak diplomatik girişimde bulunarak, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u çağırdı.

 

SAAT 21:00 - İsrail'in rahatsızlığını dile getirmesinin ardından Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı Pana Film, “Dizi doğruları söylemeye ve yanlışları teşhir etmeye devam edecektir” açıklaması yaptı.

 

Haberin Devamı

SAAT 22:15 - SERT ÇIKIŞ - İsrail Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi ve "Türkler İsrail devletinevaaz verecek en son kişiler" dedi.

 

 

12 OCAK

 

İki ülke arasındaki ipler yeniden gerilmeye başlamışken, esas kriz sabahın erken saatlerinde İsrail basınına yansıyan haberlerle patlak verdi.

 

SAAT 08:00 - AYALON KRİZİ - Haberler ve görüntüler, Ayalon'un büyük bir diplomatik ayıba imza attığını ortaya koydu.

 

SAAT 08:08 - AYIBIN GÖRÜNTÜLERİ - Ayalon, Bakanlığa davet ettiği Çelikkol'u daha alçak bir kanepeye oturttu ve bunu görüntülemek üzere medyayı davet etti. Çelikkol'a yiyecek veya içecek herhangi bir şey ikram edilmezken, Ayalon, İbranice olarak da “Bizim altımızda oturduğunu ve burada sadece bir bayrak bulunduğunun görünmesini istiyoruz” dedi.

 

Haberin Devamı

SAAT 08:30 - TÜRKİYE ÇATLAĞI - Bu diplomatik ayıp, sadece Ankara'nın değil İsrail basınının ve askeri yetkililerin de tepkisini çekti. İsrail ordu yetkilileri, Ayalon'u sert dille eleştirdi. İsrail'de koalisyonun şahin kanadını temsil eden Avigdor Lieberman önderliğindeki Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye karşı sert tutumu savunurken, daha ılımlı kanattan Ehud Barak'ın Savunma Bakanlığı ise Türkiye'yi kaybedilmemesi gereken bir müttefik olarak görüyor.  

 

SAAT 08:45 - İsrail basını, Ayalon'un büyük ayıbının Lieberman'ın bir planı olduğunu öne sürdü. İddialara göre, Lieberman önderliğindeki şahinlerin amacı Barak'ın Pazar günkü Türkiye ziyareti iptal ettirerek iki ülke ilişkilerini iyiden iyiye koparmak.

 

Haberin Devamı

SAAT 10:30 - AYALON’DAN SAVUNMA - Ayalon, kendisine yönelik tepkilere sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yanıt vererek, dizide gösterilen sahnelerin, İsrail karşıtlığının "anti-semitizmin yeniden paketlenmiş" haline dönüştüğünü kanıtladığını söyledi. Ayalon ayrıca özür dilemeyeceğini ifade etti.

 

SAAT 12:00 - İSRAİL ELÇİSİ ÇAĞRILDI - İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, dışişleri bakanlığına çağrıldı ve "Herkes haddini bilecek" mesajı iletildi.

 

SAAT 14:10 - CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Çelikkol'un maruz kaldığı muameleye, gereken cevabın verilmesi gerektiğini bildirdi.

 

SAAT 14:30 - İsrail Sanayi Bakanı Ben-Eliezer, diplomatik ayıbı "yakışıksız" olarak nitelendirdi.

 

Haberin Devamı

SAAT 14:45 - Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili ilk açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Erdoğan'ın sözlerine yönelik değerlendirmesinin "iç siyasi mülahazalarla yapılan ve amacını aşan" ifadeler olduğuna inanıldığı belirtilerek, "şiddetle" kınadı.

 

SAAT 16:45 - Başbakan Erdoğan, İsrail'deki mevcut yönetimin bir koalisyon hükümeti olmasının yapılanları mazur göstermeyeceğini söyledi.

 

SAAT 16:45 - ÖZÜR BEKLENTİSİ - Dışişleri Bakanlığı'ndan bu kez de Ayalon ayıbıyla ilgili açıklama geldi. Ayalon'un Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin izahat ve özür beklendiği bildirildi.

 

Haberin Devamı

SAAT 23:05 - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "İsrail ile diyalog yok. Çok açık söylüyorum: Ülkeler birbirleriyle görüş ayrılıkları içerisinde olabilirler. Ülkeler birbirlerinin değişik politikalarını tenkit de edebilirler. Ama, bütün devletlerin uyması gereken diplomatik ve nezaket kuralları vardır. Bu konuda İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan gerekli, adımların atılmasını bekliyoruz.” dedi.

 

SAAT 23:15 - İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un alçak kanepede ağırlanması emrini veren Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı sonuna kadar desteklediğini açıkladı.

 

SAAT 23:25 - ELÇİ GERİ ÇEKİLECEK Mİ? - İsrail’in en büyük gazetesi The Jerusalem Post, Türkiye Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un, yakında danışmalarda bulunmak üzere Ankara’ya gideceğini ve bir daha geri dönmeyebileceğini öne sürdü.

 

SAAT 23:30 -  Dışişleri'nden sızan bilgilere göre İsrail, bugün özür dilemez ise Türkiye Büyükelçi Çelikkol'u geri çekecek.

 

13 OCAK

 

SAAT 09:00 - AYALON'DAN TUHAF AÇIKLAMA - İsrailli Bakan Yardımcısı Ayalon, yaptığı açıklamada ileride tutumunu "daha kabul edilebilir diplomatik yöntemlerle dile getireceği"ni söylerken, bu sözler "özür diledi mi" tartışması başlattı.

 

SAAT 10:10 - İSRAİL ÖZÜR OLARAK KABUL ETTİ - İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ayalon’un bu açıklamasını özür olarak kabul ederken, yapılan "özrün" kendisi için yeterli olduğunu bildirdi.

 

SAAT 11:10 - DIŞİŞLERİ AYALON'UN AÇIKLAMASINI YETERLİ BULMADI: Dışişleri Bakanlığı Ayalon’un ifadelerini yeterli bulmazken, Ankara'nın tavrının, diplomatların Netanyahu’nun açıklamasını incelemesinden sonra netleşeceği öğrenildi.

 

SAAT 13:20 - İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yaşanan krizi çözmek için Ankara ile doğrudan diyalog kurmak istediklerini söyledi. lieberman, Ankara ile ilişkilerinin bozulmasını istemediklerini ancak Türkiye’den kendilerine saygı göstermesini beklediklerini söyledi.

 

SAAT 13:55 İsrail ile Türkiye arasındaki krizle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu akşama kadar sorun düzeltilmezse elçi yarın döner" dedi.


SAAT 18:45
İsrail Dışişleri kaynaklarından yeni bir açıklama geldi. Açıklamada, "Türkiye'den daha fazla özür dilemeyeceğiz. Bu son kararımız bu" denildi.

SAAT 20:30 Tel aviv'den mektubun ulaştığı haberi geldi. Uluslararası haber kuruluşları "İsrail, Türkiye'den özür diledi" diye duyurdu haberi..

SAAT 20: 35 Türk Dışişleri kaynakları Ayalon'dan gelen mektupta "Türk Halkı ve Büyükelçi Çelikkol'dan özür dilediği"ni bildirdi. Aynı dakikalarda İsrail başbakanı Netenyahu "Umarım sorun çözülmüştür" açıklamasını yaptı.

SAAT 20:45  Ayalon’a koalisyonuun diğer bakanlarından tepki geldi. Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, “72 milyon Müslümann bulunduğu bir ülkeyi karşımıza almadan önce de Müslüman dünyasıyla zaten yeterince sorunumuz var” dedi.

SAAT 21.30 Başbakan Erdoğan: "İstediğimiz diplomatik yanıtı aldık. İsrail kendine çeki düzen vermeli" dedi.

SAAT 21.45:
Dışişleri Bakanlığında Pazar günü Ankara'ya gelecek Olan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın ziyareti için çalışmalar hızlandırıldı.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!