Kızıl gezegen köstebeği

Kızıl gezegen köstebeği

NASA’nın Mars’a gönderdiği keşif aracı InSight, ‘kızıl gezegen’in yüzeyinde sondaj çalışmaları yaparak sismik veriler elde etmeye çalışacak.

Haberin Devamı

AMERİKAN Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) Suriocity’den 6 yıl sonra Mars’a gönderdiği uzay aracı InSight, önceki gün gezegenin yüzeyine başarıyla indi. Tüm dünyanın yakından takip ettiği InSight’ın misyonu, Mars’ın yüzeyinde sondaj yaparak gezegenin jeolojisini incelemek. Mars’taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

KATMANLARI İNCELEYECEK

Mars’ın katmanlarının incelenmesi diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak. NASA’dan yapılan açıklamada “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki veriler sadece Dünya’ya ait. Buradan elde edilecek bulgular ile karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” dendi. InSight’ın elde edeceği bilgiler ışığında Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri değerlendirmek için de yeni bir bakış açısının yakalanabileceği düşünülüyor.

Kızıl gezegen köstebeği

Haberin Devamı

YÜZEYDEN İLK NET FOTOĞRAF

Keşif aracı InSight, inişten sonra gönderdiği net olmayan fotoğrafın ardından dün sabah saatlerinde yüzeyden ilk fotoğrafını gönderdi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (28.11.2018)
Haberle ilgili daha fazlası: