Irak'tan 'Musul' açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Iraktan Musul açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Aralık 06, 2015 18:17

Irak Başbakanı Haydar Abadi 'Eğer Türkiye Kuzey Irak'a gönderdiği askerlerini 48 saat içinde geri çekmezse Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gitme dahil tüm seçenekleri kullanacağız' dedi.

Haberin Devamı

Abadi, Türk kuvvetlerinin Irak hükümetinin izni ve bilgisi olamadan Kuzey Irak'a asker konuşlandırmasının ulusal toprak bütünlüğünün ihlali olarak tanımladı.

Iraktan Musul açıklaması

IRAK SAVUNMA BAKANI'NDAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Türkiye'nin Musul yakınlarına 600 asker göndermesine ilişkin Irak Savunma Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Reuters'ın haberine göre, Irak Savunma Bakanı Halid el Obeydi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

- Kuzey Irak'a Türk güçlerinin konuşlandırılması Irak hükümetinin bilgisi olmadan gerçekleşti.

- Türk mevkidaşım bana asker sevkiyatının, Musul yakınlarındaki bir kampta Irak güçlerini eğiten askeri danışmanların korunması için gerekli olduğunu söyledi. Ancak bu askerlerin sayısı böyle bir işlem için çok fazla.

Haberin Devamı

- Türk mevkidaşımdan askerlerin topraklarımızdan geri çekilmesini talep ettim.

ÇAVUŞOĞLU: SAVUNMA BAKANI ASKERLERİNİ EĞİTMEMİZİ İSTEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasına neden olayın ardından yaptığı açıklamada, "Askerlerimiz oraya yeni hükümet geldikten sonra Irak Savunma Bakanı'nın daveti üzerine gitti. Yeni hükümet kurulduktan sonra İçişleri Bakanı bizden polislerini eğitmemizi istedi. Savunma bakanı da askerlerini eğitmemizi istedi. Musul Valisi'nden de bize bu yönde davet geldi. Askerlerimiz orada IŞİD’e karşı mücadele edecek güçleri eğitiyor. Bunu sadece Türkiye değil ABD, Almanya , Fransa da yapıyor ve katkı sağlıyor bu eğitimlere" demişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!