Kuzey Irak’ta 2 bin Türk askeri

Güncelleme Tarihi:

Kuzey Irak’ta 2 bin Türk askeri
Oluşturulma Tarihi: Aralık 05, 2015 20:36

Ankara’nın Kuzey Irak’taki Mesud Barzani yönetimiyle uzlaşma çerçevesinde IŞİD’in kontrolündeki Musul yakınlarındaki Başika bölgesindeki üsse tankçılar dahil 600 asker sevk etmesi dünya gündeminde yer buldu. Türkiye’nin yerel güçleri eğitmek amacıyla Başika’daki varlığını artırması haftaya da sürecek. Başta Bamerni ve Başika başta olmak üzere bölgedeki Türk asker sayısı 2 bini aşacak. Bağdat, Türk askerinin geri çekilmesini istedi.

Haberin Devamı

Kuzey Irak’ta 2 bin Türk askeri
TÜRKİYE’nin terör örgütü IŞİD’in elinde bulunan Musul’un 32 km kuzeyindeki Başika bölgesine, tankçılar dahil 600 kişilik asker sevkıyatı, Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu. Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önümüzdeki hafta Başika’ya intikalinin devam etmesi ve asker sayısının burada bini geçmesi bekleniyor.

IRAK’TA YABANCI 3. ASKERİ GÜÇ

Başika’da 2.5 yılı aşkın süredir bulunan Türk askerinin görev değişiminin takviyeli yapılması, Kuzey Irak’taki Türk askeri varlığının ciddi şekilde arttığını da ortaya koydu. Kuzey Irak’ta Bamarni’de tanklar ve piyadeden oluşan 500 kişilik bir mekanize taburu var. Sınırın sıfır hattındaki Kanimasi’de ise Bolu Komando Tugayı’ndan 400 kişilik bir grup mevcut.

Haberin Devamı

Bu komandolar PKK’nın sınır geçişlerine karşı konuşlanmış durumdalar. Erbil, Zaho, Dohuk, Batufa, Süleymaniye ve Amadiye’de de irtibat timi olarak 130 kadar Özel Kuvvet (Bordo Bereli) bulunuyor. Özel Kuvvet, Peşmerge’ye eğitim de veriyor. Başika’daki Türk asker sayısının bini geçmesi durumunda 2 binden fazla Türk askeri Kuzey Irak’ta geniş bir alana konuşlanmış olacak. Kuzey Irak’ta konuşlanılmış olsa da Türkiye’nin, İran ve ABD’den sonra Irak genelinde askeri varlığını hissettiren üçüncü büyük ülke durumunda olduğu bildirildi.

Dohuk ve Musul arasındaki Simele bölgesinde yer alan Türk istihbarat birimlerine ait bir merkeze de personel takviyesi yapıldığı öğrenildi. Merkez, Hıristiyanlar, Şii Kürtler ve Türkmenlerin bulunduğu hassas bir bölgede yer alıyor.

MUSULLU SÜNNİ ARAPLAR

Başika’da Musullu Sünni Araplar eğitildi. Şimdiye kadar eğitim alan Musullu Sünni Arapların sayısı 3 bini buldu. Yeni eğitim alacaklar da çoğunlukla Musullu Sünni Araplar olacak. Türk kaynaklar, IŞİD mevzilerine yaklaşık 5 km uzaklıktaki Başika kampının büyük bir yerleşim alanı olduğunu, bu nedenle 80-90 komandonun kampı korumada yeterli olmayacağının tespit edildiğini belirterek, takviyenin yapıldığını söylediler.

Haberin Devamı

IRAK’TAN TEPKİ: DERHAL ÇEKİLİN

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri varlığını arttırması Bağdat’ın tepkisini çekti. Irak Başbakanı Haydar İbadi yaptığı açıklamada, “Irak yönetimi Türkiye’ye derhal Irak topraklarından çıkmaya çağırıyoruz. Bunu Irak’ın egemenliğine yönelik ciddi bir ihlal olarak görüyoruz” dedi.

‘NAFİLE ŞEYLER’

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da Türk askerinin girmesinin “uluslararası normları, yasaları ve Irak’ın ulusal egemenliğine yönelik bir ihlal” olduğunu söyledi. Irak’ın tepkisini Hürriyet’e değerlendiren Ankara’dan bir kaynak, “Irak’ta doğru dürüst işleyen merkezi bir yönetim yok. Benzer tepkiyi (geçen hafta) ABD’ye de gösterdiler. Nafile şeyler bunlar” dedi.

Haberin Devamı

MUSUL VALİSİ DE KAMPTA

Kampta IŞİD işgalinden kaçan ve Bağdat yönetimi tarafından görevden alınan Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin de kaldığı öğrenildi. Türk yetkililer, merkezi Bağdat yönetiminin Başika’ya Türk komandolarının yerleştirilmesine tepki göstermesine anlam veremediklerini belirterek, “Çünkü kısa süre önce bu kampı Irak Savunma Bakanı da ziyaret ederek, verilen eğitim nedeniyle memnuniyetini dile getirmişti” dediler.

SALDIRI OLURSA KARŞILIK VERİLECEK

Türk askerinin Başika’ya intikali, bölgedeki Peşmerge dahil yerel güçlerin IŞİD’e karşı kapsamlı bir taarruza başlayabileceğinin göstergesi olarak değerlendiriliyor. Bölgedeki askeri kaynaklar, Türk askerinin bire bir IŞİD’le mücadeleye girmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladılar. Ancak IŞİD veya PKK, Türk askerine saldırırsa, anında misliyle karşılık verilecek. Türk askerinin konuşlanmasının bölgede Rusya’ya karşı bir yanıt olarak görülmesinin de yanlış olacağı belirtildi.

Haberin Devamı

İSRAİL’İN MODERNİZE ETTİĞİ TANKLAR GİTTİ

Başika’ya giden tankların da İsrail’in modernize ettiği M 60’lar olduğu bildirildi. Bölgedeki yerel güçlerin IŞİD’le mücadelesinde sıkışması ve kamptaki Türk askerine yönelik tehditin artması durumunda M 60’lardan yapılacak tank topu ateşiyle alan temizliği yapılıp, IŞİD karşıtı güçlere saha açılacak.
Peşmerge’ye dört yerde eğitim: Başika dışında, Kuzey Irak’ta TSK’nın IŞİD’le mücadele kapsamında Peşmerge’ye verdiği eğitim desteğinin de bir yılı aşkın süredir dört ayrı bölgede devam ettiği bildirildi. Bu eğitimlerde Peşmergelere, meskun mahallerde muharebe, el yapımı patlayıcı (EYP) ve EYP ile mücadele, tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım eğitimleri veriliyor.
Sincar’ı TSK eğitimiyle aldık: Peşmerge Bakanlığı Harekattan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral Karaman Kemal Ömer, Türk askerleri tarafından verilen eğitimin 12 Kasım’da başlayan Sincar’ın IŞİD’ten kurtarılması operasyonları esnasında çok büyük katkı sağladığını belirtti. TSK, şimdiye kadar aralarında çok sayıda komuta kademesinde yer alan üst rütbeli personel de dahil 2 bin 500’den fazla Peşmerge’ye eğitim verdi.

KİM, NE DEDİ

Haberin Devamı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Türkiye’yi Ortadoğu politikasında aktif olarak çatışmanın tarafı haline getirmek sıkıntılı bir adımdır. Türkiye, çatışmanın bir parçası olmaktan kaçınmalıdır.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Irak yönetiminin ve bölge ülkelerinin husumetine sebep olacak her girişim tehlikeli sonuçlar doğurur. Suriye’nin yapılanma sürecinde sorunun sadece IŞİD olmadığı, IŞİD ile mücadeleye yanaşmayan ve benzer bir dünya görüşüne sahip örgütlerinin de yol ayrımına geleceği bir ortamda Türkiye’nin Suriye yerine Irak’ta pozisyon almaya çalışması, tampon bölge ısrarının kabul görmemesinin bir sonucudur.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!