İngiliz polisinden öğrencilere sert müdahale

Güncelleme Tarihi:

İngiliz polisinden öğrencilere sert müdahale
Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2013 13:13

Londra’da University of London öğrencilerinin kampüsteki polis varlığına karşı düzenledikleri iki gün süren protesto gösterilerinde 41 öğrenci tutuklandı. Olaylar sırasında bir öğrencinin, polis memurunun peş peşe gelen yumruklarıyla yıkıldığı görüntüler tartışma yarattı.

Haberin Devamı

Polis, 34 öğrencinin üniversite kampüsünde başlayıp Euston Square metro istasyonunda devam eden polis karşıtı protestoda, yedi öğrencinin ise dekan yardımcısının ofisini işgal ettikleri gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.

İNGİLİZ POLİSİ ÖĞRENCİLERE BÖYLE MÜDAHALE ETTİ / FOTO GALERİ

Protestoların üniversitede sunulan bazı hizmetlerin özelleştirilmesine karşı düzenlenen bir oturma eylemi ile başladığı ancak polisin barışçıl protestoculara şiddetli müdahalesi ile polis karşıtı bir ayaklanmaya dönüştüğü belirtildi. İngiliz televizyonları bir polis memurunun protestoculardan birine yumruk attığı videoyu yayınlarken, Metropolitan polis teşkilatı protestoculara müdahale yöntemleri ile ilgili bir şikayet almadıklarını, olaylarda birkaç polis memurunun da hafif şekilde yaralandığını belirtti.

Haberin Devamı

İNGİLİZ POLİSİNDEN SERT MÜDAHALE

Polis olayla ilgili yayımladığı açıklamada 39 öğrencinin huzuru bozmak, iki öğrencinin ise polis memurlarına saldırmaktan tutuklandığını doğrularken, “200 ila 300 kişinin katıldığı protesto gösterisi üniversite kampüsünde başladı ve yakındaki Euston Square metro istasyonuna yayıldı. Protestocular beraberlerinde ev yapımı kalkanlar, bombalar ve polise saldırmakta kullandıkları çeşitli objeler getirmişti” dedi.

ÜNİVERSİTEDE PROTESTO YASAĞI
İki gün süren olayların ardından University of London şehirdeki tüm kampüslerinde altı ay süreyle her türlü protesto gösterisini yasakladıklarını açıkladı.
Yetkililer yaşanan olaylar nedeniyle eğitim faaliyetlerinin sekteye uğradığını ve dekan yardımcısının saatlerce ofisinden çıkamadığını belirtirken, “Protesto gösterileri üniversite personelinin özgürlüğü üzerinde bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Üniversite protesto yasağı ile ilgili yayınladığı açıklamada, “Protesto yasağının esef verici bir gelişme olduğunu kabul etsek de benzer olayların yaşanmaması için böyle bir karar almak zorunda kaldık” dedi.

Geçen hafta üniversite yemekhanelerinin özelleştirilmesi ile ilgili bir oturma eylemi düzenleyen Sussex Üniversitesi öğrencilerinden beşi hakkında da disiplin soruşturması başlatılmıştı.

Haberin Devamı

Tutuklamaların ardından bir açıklama yayımlayan İngiltere Ulusal Öğrenci Birliği (NUS) Başkan Yardımcısı Rachel Wenstone, “ Polisin Sussex’te ve Londra’da öğrencilere yaptığı muamele karşısında dehşete düştük. Barışçıl protestolar ve mekanların işgal edilmesi öğrenci hareketinin önemli bir parçasıdır ve biz bu eylemlerle gurur duyuyoruz. Bu taktikler tamamen yasaldır ve protesto hakkımızın bir parçasıdır. Öğrenciler seslerini başka yollardan duyurmayı başaramayınca doğal olarak bu yöntemlere başvururlar” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!