Independent sığınmacılar için imza kampanyası başlattı

Güncelleme Tarihi:

Independent sığınmacılar için imza kampanyası başlattı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 04, 2015 10:02

İngiliz The Independent gazetesi, milyonlarca sığınmacıya yardım eli uzatılması için harekete geçti. Gazete, sayfalarında ve internet sitesinden duyurduğu imza kampanyasıyla sığınmacılara kucak açılması gerektiğini belirterek bütün dünyadan kampanyalarına destek olmalarını istedi. Kısa süre içinde kampanyaya 200 binden fazla kişi imza attı.

Haberin Devamı

"Sesinin duyulması için Independent'ın sığınmacıların kucak açılması kampanyasına destek ver" başlığı ile duyurduğu haberinde gazete, mülteci sorununun giderek ciddi boyutlara ilerlediğini bu yıl 2 bin 500 den fazla sığınmacının Avrupa'ya geçmek isterken Akdeniz sularında hayatını kaybettiğini aktardı.

"CESARET BEKLİYORUZ"
Suriyeli küçük Aylan'ın fotoğrafını yayınlama kararını da hatırlatan gazete şu ifadeleri kullandı:
"Bu trajik çocuğun fotoğraflarını gazetemizde yayınlama kararı hiç de kolay alınmadı. Bazıları bu kararın kamuoyunun ahlaki değerlerine tecavüz edebileceğimizi hissetti; bir kısmı da akılcı bir tartışmaya duygusallık eklediğimizi savundu. Ancak gerçek olan şey; bu perişan insanlar ölüyordu ve yardımımıza ihtiyacı vardı. Eğer bunu göremiyorsak o zaman hiçbir şey yapmamanın sonuçlarından kaçma hakkımız da yok.

Haberin Devamı

Şimdi okuyucularımızdan savaştan kaçan mültecilerin eşit dağılımla İngiltere'ye gelebileceğine hükümetin kabul etmesi için hazırladığımız kampanyamıza destek istiyoruz. Ayrıca sosyal medya kampanyamıza katılarak gerçekten yardıma ihtiyacı olan bu insanların bu ülkede birçok kişiden şefkatle karşılanacaklarını kanıtlamanız için cesaret bekliyoruz.

Independent sığınmacılar için imza kampanyası başlattı
İZLANDALILAR SURİYELİ MÜLTECİLERE EVLERİNİ AÇACAK

INDEPENDENT'TAN AÇIK MEKTUP
Independent gazetesinin internet gazetesi i100.independent.co.uk haber sitesi mültecilerle ilgili olumsuz açıklamalar yapan herkese yönelik açık bir mektup yayınladı.

"Mülteci krizini aşağılayan herkese açık mektup" başlıklı yazı, 'İngiltere Başbakanı David Cameron, İçişleri Bakanı Theresa May, Nigel Farage Daily Express gazetesi, Almanya'daki protestocular, Katie Hopkins, Philip Hammond Dail Mail gazetesine hor gören yorumlar yazan herkes Macaristan'daki polis, Bulgaristan hükümeti, Çek Cumhuriyeti, Estonya Macaristan, Hollanda, Polonya ve Slovakya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti polisi, Kos Adası'ndaki turistler, Tony Abbott, karikatüristler, UKIP milletvekilleri, Twitter'dakilere' hitap ediyor.

"Hepiniz, son birkaç hafta ve ay içinde sığınmacı ve göçmen karşıtı duyguları yaymaktan sorumlusunuz" diye başlayan mektupta, yakın zamanda siyasi liderlerin sığınmacılarla ilgili yaptığı açıklamalar ve eylemler eleştirildi.

Haberin Devamı

AVRUPA'NIN İNSAN HAKLARI ŞAMPİYONLUĞU İLE İLGİLİ SAYGINLIĞI BOZULUYOR

Mektupta şu ifadeler yer aldı: "Artık bu bitmek zorunda. Bitmek zorunda çünkü; binlerce insan ölüyor. Çünkü; Avrupa'nın insan hakları şampiyonluğu ile ilgili saygınlığı bozuluyor. Çünkü; şu anda harekete geçmezsek tarihimizin geri kalanında bundan pişmanlık duyacağız. Bu, sona ermek zorunda çünkü; sığınmacı çocukların ölü bedenleri Avrupa kıyılarına vuruyor.

Independent gazetesi, çarşamba günü Türkiye'deki sahilde ölü bulunan küçük Suriyeli çocuğun fotoğraflarını yayınladı. Bunları aynı sebeple yayınladık: Eğer bu fotoğraflar davranışımızı değiştirmeyecekse ne değiştirecek?"

ERDOĞAN: FOTOĞRAFI GÖRÜNCE YIKILDIM

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN International'dan Becky Anderson'a verdiği mülakatta, "O resmi gördüğümde, bir aile ortamındaydı. Ne yazık ki çocuklarım ve torunlarım da benimle birlikte gördü. Yıkıldık. Kendimize 'insanlık nerede', 'insanlığın vicdanı nerede' sorularını sorduk" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhabirin "Suçlu kim" sorusuna, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" yanıtını verdi. Erdoğan, Batı'yı "Akdeniz'i bir mezarlığa dönüştürmekle mi suçladığı" yönünde soruyu da "gerçeğin bu olduğunu" söyleyerek yanıtladı.

HOLLANDE: TÜRKİYE'YE DAHA FAZLA YARDIM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande telefonla görüşerek mülteci krizini ele aldı.
Hollande dün akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Türkiye’nin Suriyeliler başta olmak üzere mültecilere yardım eli uzatmasını taktirle karşıladıklarını ve bu konuda Türkiye’nin yanında yer aldıklarını belirtti.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Hollande’ın Fransa olarak mültecilerle ilgili olarak Türkiye’ye daha fazla yardım edeceklerine, AB’nin Türkiye ile daha fazla işbirliği yapması için çaba göstereceklerine değindiğini de belirtti. Hollande'ın Suriye konusunda siyasi çözüm bulunmaması halinde mülteci sorununun daha da artabileceğine dikkat çektiği de belirtildi.

İSVEÇLİ BAKAN AĞLADI

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, önceki gün Yunanistan'a kaçak yollardan gitmeye çalışırken botlarının batması sonucu boğularak ölen küçük Aylan'ın fotoğrafı hakkında yorum yaparken ağladı.

İsveç devlet televizyonunda yayınlanan haber programı "Aktüel"e konuk olan Wallström, Bodrum'dan umuda yolculuk için çıktıkları yolculukta botlarının batması sonrası hayatını kaybeden küçük Aylan'ın cansız bedeninin fotoğrafı hakkında değerlendirmede bulunduğu sırada ağlamaya başlayarak, "konudan dolayı çok üzgün ve öfkeli" olduğunu söyledi. "Bu resme bakınca etkilenmemek ve üzülmemek elde değil" diyen Wallström, Avrupa ülkelerine göç sorunu ile ilgili olarak "acil eylem" çağrısında bulundu.


BAKMADAN GEÇME!