Gül ve Clinton İstanbul'da bir araya geldi

Güncelleme Tarihi:

Gül ve Clinton İstanbulda bir araya geldi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 02, 2010 02:19

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'daki Huber Köşkü'nde ABD eski Başkanı Bill Clinton'ı ağırladı. İki lider 1 saat 15 dakika baş başa görüştü. Görüşmenin bir bölümünde Clinton Boğaz'ın eşsiz güzelliklerine bakarak Gül'e şunları söyledi: "Türkiye, çevresindeki ülkelere her konuda ilham kaynağı..." Clinton, daha sonra Bilgi Üniversitesi'nde panel katılımcılarına konferans verdi.

GÜL, CLINTON'A BOĞAZ'I ANLATTI / WEB TV

Haberin Devamı

GÜL, CLINTON'I HUBER KÖŞKÜ'NDE AĞIRLADI

Gül, Clinton ile görüşmesinde İsrail-Filistin sorununun tüm dünyayı ilgilendirdiğini söyledi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Gül ile Clinton köşkün bahçesinde boğaz manzarası eşliğinde 75 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak dış politika üzerinde durulan görüşmede Gül ve Clinton Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya'daki gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulundu ve “ufuk turu” yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Clinton'a Ortadoğu'ya ilişkin görüşlerini aktarırken İsrail-Filistin sorununun çözülememesinin tüm dünyayı etkilediğini ifade etti. Sorunun dünyadaki genel barış havası üzerinde önemli rol oynadığının altını çizen Gül, “İsrail-Filistin sorunu tüm dünyayı ilgilendiriyor” dedi. Clinton da sorunun çözülmesinin tüm dünyayı rahatlatacağını dile getirerek, “Çözüm halinde dünyadaki zehrin yarısı akar” diye konuştu.

Haberin Devamı

 

"ORTADOĞU'NUN SİZE İHTİYACI VAR"
Türkiye'nin Ortadoğu'da önemli bir role sahip olduğunun altını çizen Clinton, “Ortadoğu'nun size dün de ihtiyacı vardı, bugün de var, gelecekte de olacak. Türkiye'ye büyük görev düşüyor” dedi.


Clinton, Balkanlardaki gelişmelere de değinerek, Cumhurbaşkanı Gül'ün Bosna Hersek'e ziyaretinde farklı dini liderlerle bir araya gelmesini övdü. Bosna Hersek'teki dini liderlerin önemini 15 yıl önce anladığını ve bu kişilerle görüştüğünü anlatan Clinton, kendisinden sonra Abdullah Gül'ün dini liderlerle görüştüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül de Balkanlar da sorunların çatışmaya dönüşmemesinde NATO şemsiyesinin önemli rolü olduğunu belirtti.


Eski ABD Başkanı Clinton, Türkiye'nin çevresindeki ülkelere ilham kaynağı olduğunu da vurgulayarak demokrasi ve özgürlükler konusunda harcanan çabaları büyük takdirle karşıladığını sözlerine ekledi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: