Görünmez tank

Güncelleme Tarihi:

Görünmez tank
Oluşturulma Tarihi: Kasım 01, 2007 01:23

İngiliz Ordusu, tankları ve askerleri görünmez kılan gizli bir teknolojiyi başarıyla denedi. İngiliz Savunma Bakanlığı, geçen hafta yapılan testlerde bir tankı tamamen görünmez hale getirildiğini açıkladı.

Haberin Devamı

İngiliz Ordusu, savaş teknolojilerinde devrim niteliği taşıyan çok yeni bir teknolojiyi hayata geçirdi. Kara savaşlarının vazgeçilmezi bir tankı görünmez kılmak üzere yapılan testlerin başarılı olduğu açıklandı.    İngiliz Daily Mail Gazetesi'nde yer alan habere göre çok gizli olarak geçen hafta yapılan test çalışmalarında İngiltere'nin Sir unvanlı fizik profesörü John Pendry'nin geliştirdiği görünmezlik teknolojisi sayesinde bir tank görünmez kılındı. Askeri uzmanlar, çalışmaların istendiği hızda ve beklendiği gibi sonuçlanması halinde bundan sadece 5 yıl sonra ordu envanterinde tankların "görünmez" olacağını açıkladılar.

Görünmez tank


"GÖRMESEM İNANMAZDIM"

Haberin Devamı

Testlere tanık olan askerlerden biri gördükleriyle ilgili olarak "Bu inanılmaz. Eğer gerçekten orada olmasam ve görmesem kim ne derse desin bunun gerçek olduğuna inanmazdım. Ön tarafımda ağaçlar ve çimler vardı.  Gerçekte ise dev bir tankın arkasında duruyordum" dedi.

ÇOK GİZLİ

Son derece gizli deneylerin, Savunma Bakanlığının eski araştırma kolu QinetiQ'e bağlı bilim adamları ve ordu mühendisleri tarafından yürütüldüğü belirtilirken, görünmezlik teknolojisi, yansıtma özelliklerinin azamiye çıkarılması için silikonla kaplanan bir tanka, etrafındaki manzaradan alınan görüntülerin yayınlanması için özel adapte edilmiş 

Görünmez tank
Sir unvanlı fizik profesörü John Pendry
kamera ve projektörlerle sağlanıyor. Sonuç olarak çıplak gözle sadece tankın arkasındaki görüntü görülebiliyor.

5 YIL İÇİNDE SAVAŞLARDA KULLANILACAK

İngiliz Savunma Bakanlığının aynı ilkeyle çalışan bir askeri parkayı da denediği belirtilirken, görünmezlik fiziğinin önde gelen uzmanlarından Londra'daki Imperial College'dan Prof Sir John Pendry, bu teknolojinin 5 yıl içinde savaşlarda kullanılabileceğini söyleyerek, "Teori gerçekleştirildi. Şimdi zor olan bunu geliştirmek" diye konuştu.


 

Haberle ilgili daha fazlası: