Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak

Güncelleme Tarihi:

Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak
Oluşturulma Tarihi: Nisan 13, 2016 13:53

Norveç’in Svalbard Adaları’nın sakinleri için ölmek yasak! Kulağa oldukça ilginç gelen bu yasağın nedeni nedir? Svalbard’ın tek garip yanı bu da değil üstelik. Bölgede huzurevi yok ve öğretmenler kutup ayılarına karşı tedbirli olmak için silah taşımak zorunda... Garip Öyküler bu hafta rotasını dünyanın bittiği noktaya, Avrupa'nın en kuzey noktası Svalbard’a çeviriyor.

Haberin Devamı

Bu ilginç yasağın kökeni 70 yıl öncesine dayanıyor. Svalbard adalarında bulunan küçük mezarlık 70 yıl önce yeni

Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak

cenazelere kapılarını kapattı. Bu kararın sebebi hava sıcaklığının çok düşük olması nedeniyle cesetlerin bozulmadığının fark edilmesiydi.

Garip olayların fitili bir grup bilim insanının Svalbard’da yaptığı araştırmayla ateşlendi. Bilim insanları Svalbard mezarlığındaki bir cesetten doku örneği aldılar. Bulgular tedirgin ediciydi. Doku örneğinde, 1917 yılında çok sayıda kişinin ölümüne sebebiyet veren salgın hastalığın izleri, ölümlerden yıllar sonra hala canlıydı.  

Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak

Haberin Devamı

Bunun üzerine Svalbard yönetimi mezarlığa yeni cenazelerin kabul edilmemesine karar verdi.

BURADA ÖLMEK YASAK

Yasak bu kadarla da kalmadı. Hastalığı nedeniyle durumu ağırlaşan kişiler de Svalbard’dan tecrit ediliyor ve son günlerini burada yaşayamıyor. Svalbard’da elbette beklenmedik ölümler de yaşanıyor. Bu durumda cenazeler acilen gemi ya da uçaklarla Norveç’in daha sıcak noktalarına gönderilerek burada defnediliyor.

Yaklaşık bin 500 kişinin yaşadığı Svalbard Adaları’nda hava sıcaklığı -20 dereceye kadar düşüyor.

Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak

BÖLGEDE HUZUREVİ YOK

12 yıl önce Svalbard’a taşınan fizyoterapist Kristin Grotting önemli bir başka soruna da dikkat çekiyor. Grotting emekli olduktan sonra ne yapacağı konusunda endişeli. Zira bölgede yaşlıların konaklayabileceği herhangi bir bakım evi ya da huzurevinin olmadığını söylüyor. Bölgede iklimin etkilerinden yaşlılar kadar çocukların da mustarip olduğunu belirtiyor Grotting...  Svalbard’da huzurevinin olmadığı gibi kreşin de bulunmadığına dikkat çekiyor Grotting. Yılın yarısını karanlıkta geçiren Svalbard’lı çocukların özellikle mevsimin dönmeye başladığı son aylarda kağıtlara güneş resmi çizerek pencerelere astığını belirtiyor.

Haberin Devamı

Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak

ÖĞRETMENLER SİLAH TAŞIMAK ZORUNDA

Svalbard’ın gariplikleri bunlarla da sınırlı değil. Bölgedeki okulların duvarları Avrupa’daki diğer okullara göre bir hayli korunaklı. Zira Svalbard’da kutup ayısı saldırıları oldukça yaygın. Bu nedenle öğretmenler tedbir amaçlı okul dışı gezilerde silah taşımak zorunda kalıyor.

Öte yandan Üniversiteye başlayan her öğrenci okuldaki ilk gününü ayıları nasıl vuracağını öğrenerek geçiriyor. Öğrencilere kaçabiliyorlarsa kaçmaları eğer zorunda kalırlarsa ayıların başı yerine göğüs bölgesini hedef almaları öğretiliyor. Silahsız olmaları halinde şu tavsiyede bulunuluyor;

Haberin Devamı

‘Eldivenlerinizi uzak bir noktaya fırlatarak, hayvanın dikkatinin dağılması için dua edin’

Garip Öyküler – Bu bölgede ölmek yasak

AYILAR HUKUKA SAYGILI MI?

Yerel yetkililer kutup ayısı tehdidine esprili bir dille yorum yapıyor.

“Svalbard’da ölmek yasak! Ayıların bu yerel yasalara ayak uydurup uydurmayacağı da ayıların hukuka olan saygısını gösteriyor.”

Diğer taraftan bölgede ayıları nedensiz yere öldürmek ve avlanmak da yasak. Bir kutup ayısını öldürdüğünüzde bunun nefsi müdafaa olduğunu Svalbard yönetimine bildirmek zorundasınız.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!