Flaş iddia: Türkiye ile Suudi Arabistan anlaştı

Güncelleme Tarihi:

Flaş iddia: Türkiye ile Suudi Arabistan anlaştı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 07, 2015 18:12

Associated Press haber ajansı, Türk yetkililere dayandırarak servis ettiği haberde, Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimiyle mücadele eden muhaliflere yardım konusunda anlaşmaya vardığını iddia etti.

Haberin Devamı

Haberde, muhaliflere lojistik ve finansal destek içeren anlaşmanın, Suriye’deki radikal İslamcı grupları güçlendireceğinden kaygılanan ABD için endişe verici bir durum olduğu ifade edildi.

Türk yetkililerin, “Türkiye ile Suudi Arabistan’ın, ortak düşmanları Esad’la nasıl mücadele edileceği konusunda araları açıktı. Fakat ABD’nin kararsızlık olarak gördükleri politikası karşısında yaşanan ortak hayal kırıklığı, iki ülkeyi Suriye’nin kuzeyindeki son kazanımları sağlayan stratejik ortaklığa götürdü” dediği öne sürüldü.

ABD, ÜRDÜN'DE EĞİTİME BAŞLADI
Öte yandan ABD ordusunun "ılımlı" olarak sınıflandırılan Suriyeli muhalifleri Ürdün'de IŞİD'e karşı eğitmeye başladığı açıklandı.

AFP'ye konuşan bir ABD'li yetkili, temel askeri becerileri içeren eğitimin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'daki Suriyeli muhaliflere de verileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Ürdün hükümeti söz konusu eğitimin birkaç gün önce başladığını doğruladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!