GeriDünya Erdoğan Obama ile görüştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan Obama ile görüştü

Erdoğan Obama ile görüştü
refid:29617172 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile dün akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan ve Obama görüşmede, IŞİD’e karşı mücadelede halen devam eden işbirliğinin güçlendirilmesini ele aldı.

İki lider görüşmede, Irak’ta güven ve istikrarı sağlamaya, Suriye’deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulmaya yönelik ortak çabaları konuştu.

Suruç’taki terör saldırısını, ayrıca PKK tarafından üstlenilen terör saldırılarında bir asker ve iki polisin öldürülmesini kınayan Başkan Obama, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine Amerikan halkı adına taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Türkiye ve ABD olarak terörün her türüne karşı olduklarını vurguladı.

Erdoğan Obama ile görüştü

İki lider, yabancı savaşçıların geçişlerinin engellenmesine ve Türkiye’nin Suriye sınırında güvenliğin sağlanmasına yönelik işbirliğini artırma çabalarını da görüştü. Başkan Obama Türkiye’nin ulusal güvenliğine ABD olarak büyük önem verdiklerini teyit etti. İki lider mezkur meseleler ve diğer bölgesel konularda yakın çalışma içerisinde olmayı sürdüreceklerini kaydetti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Erdoğan-Obama görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan da açıklama yapıldı. Terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede devam eden işbirliğinin güçlendirilmesinin yanında Irak'a güvenlik ve istikrarın getirilmesi ile Suriye'deki savaşa siyasi çözüm bulmaya yönelik ortak çabaların ele alındığı kaydedilen açıklamada, Obama'nın, Suruç'ta 20 Temmuz'da meydana gelen terör saldırısı ile Ceylanpınar'da dün PKK'nın üstlendiği terör eylemlerini kınadığı ifade edildi.

Açıklamada, Obama'nın Amerikan halkı adına kurbanların ailelerine başsağlığı dilediği ifade edilerek, şunlara yer verildi:

"İki lider, ABD ve Türkiye'nin terörizme karşı mücadelede birleştiğini tekrarladı. Liderler ayrıca yabancı savaşçı akını önlemek için işbirliğinin artırılması çabalarını ve Türkiye'nin Suriye ile sınırının güvenliğini sağlamayı konuştu. Başkan, ABD'nin Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik taahhüdünü bir kez daha yineledi."

Açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın, bu ve diğer bölgesel konularda yakın çalışma içinde bulunmayı sürdürme taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False