‘En güçlü roket’ havada infilak etti

Güncelleme Tarihi:

‘En güçlü roket’ havada infilak etti
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2023 07:00

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen ve bugüne kadar üretilmiş en güçlü roket olan Starship, dün ilk test fırlatması sırasında havada infilak etti.

Haberin Devamı

ABD Texas’ta gerçekleşen ve yüzlerce kişinin izlediği test fırlatmasında, roket kalkıştan 3 dakika sonra, 39 kilometre yüksekliğe ulaştığı sırada önce havada taklalar attı, daha sonra patlayarak Meksika Körfezi’ne düştü. Space X’ten yapılan açıklamada roketin, fırlatmanın ardından itici motorlarından birkaçının çalışmaması sebebiyle irtifa kaybederek düştüğü belirtildi. Patlamanın ardından Twitter hesabından ekibine teşekkür eden Musk, “bu fırlatmanın birkaç ay sonra yapılacak bir sonraki test için çok şey öğrettiğini” söyledi.

MARS’A YOLCULUK İÇİN TASARLANDI

İnsan ya da uydu taşımayan test fırlatmasında Starship’in Dünya yörüngesinde yaklaşık 1.5 saat sürecek bir tur atması planlanıyordu. NASA’nın en güçlü roketi Artemis’in iki katına yakın itme gücüne sahip 120 metre yüksekliğindeki uzay aracı, gezegenler arası yolculuğu mümkün kılmak için tasarlandı. Space X, Starship’i Ay’a ve nihayetinde Mars’a insan ve kargo göndermek için kullanmayı planlıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!