Çuval davası

4 Temmuz'da Süleymaniye'de, 11 Türk askeriyle birlikte gözaltına alınan İngiliz yazar Michael Todd'u, İngiltere'de York'ta buldu. ABD askerinin kendisini Türk Özel Kuvvet komutanı sandığını belirten Todd, gördüğü terörist muamelesinden dolayı ABD'de dava açacak. Todd yaşadıklarını şöyle anlatıyor: ‘Durmadan küfrediyorlardı. Türk Özel Kuvvetler Komutanı’nı Süleymaniye'de siyah Amerikan askerleri tekmeledi. Bağdat'ta Türk asıllı bir Amerikalı asker olan Mehmet'ten yardım gördük.''

Geçen 4 Temmuz günü Süleymaniye'de Türk Özel Kuvvetleri ile birlikte gözaltına alınan İngiliz yazar Michael Albert Todd (43), inanılmaz öyküsünü dünyada ilk defa Hürriyet'e anlatırken 'Beni Amerikalılar Irak'taki Türk Özel Kuvvetleri'nin komutanı sanıp üç hafta Irak'da haksız yere tuttular. ABD aleyhinde dava açacağım' dedi.

Kendisine ve Türk Özel Kuvvetleri'ne yapılan terörist muamelesini 16 sayfalık bir raporla 17 Eylül tarihinde ABD Başkanı George W. Bush , İngiltere Başbakanı Tony Blair, bazı İngiliz milletvekilleri ve ABD'li senatörlere gönderen Todd, bir Amerikan yayınevinin basacağı Noel'de piyasaya çıkacak kitabına 'English Orange Man' (Turuncu Elbiseli İngiliz) adını koyacak.

TÜRK KOMUTAN SANDILAR

'Türk Özel Kuvvetleri ve ben, gözaltındayken teröristmişiz gibi bu turuncu elbiseleri giydik. Çuvalları yolculuklar sırasında başımıza geçirdiler. Nefes alamadık. Etrafı göremedik. Kelepçeler o kadar sıkıydı ki çoğumuzun damarları patladı' sözleriyle uğradıkları haksızlığa isyan eden Todd şöyle devam ediyor:

'Oysa ben Irak'lı sevgilimden olan hiç görmediğim kızım Sacide'yi aramak için Irak'a gitmiştim ve dünya alem ziyaret nedenini biliyordu. Üzerimdeki belgeler eksiksizdi. Amerikalılar bu belgelere bile bakma ihtiyacını hissetmediler. Beni terörist yaptılar. Üzerimde Hilton Ankara broşürü çıktığından, 'Bu olsa olsa Türk Özel Kuvvetleri'nin Komutanı olur' diye yaka paça Süleymaniye'de kamyona attılar, büyük av yakalamış gibi, çocuk yaştaki askerler dijital fotoğraf makineleriyle sürekli resimlerimizi çektiler. Oysa bu Cenevre Anlaşması'na aykırıydı.'

ASKER KOMUTANI TEKMELEDİ

Türk askerlerine tükürüldüğüne, dövüldüğüne ve tekmelendiğine işaret eden Todd, 'Türk Özel Kuvvetlerinin komutanını, Süleymaniye'de bir siyah Amerikalı asker yerdeyken tekmeledi. Diğer askerler kendilerini güç tuttular. Süleymaniye'de büro önünde önce başlarımıza çuval geçirdiler. Sonra çuvalları çıkartıp, şehir merkezinden geçirerek bizi halka teşhir ettiler. Bizi şehirde tanıyanların gözünde sıfırlandık' dedi.

Türk askerleri Bağdat'ta serbest bırakıldıktan sonra da 3 hafta Bağdat Havaalanı'nda tutulan Todd, İngiltere'nin Bağdat Büyükelçiliği sayesinde serbest kalmış. İngiliz askeri uçağıyla Basra'dan İngiltere'ye gönderildikten sonra yaşadığı York Kenti'ne gelince üç gün parklarda kalmış. Evine gittikten sonra da günlerce uyurken ışıkları açık bırakmış.

Türk terörist

Mike Todd'un Bağdat'tan İngiltere'ye kaçırmayı başardığı Amerikalıların doldurduğu resmi gözaltı belgesinde 'Türk terörist’’ yazıyor.

Su bile vermediler

Su İstedİk, Mr.Water dİye alay ettİler

BAĞDAT'tan beri izini süren Hürriyet muhabiriyle York'ta bir araya geldiğinde Mike Todd, Türk askerleriyle birlikte Süleymaniye'den Kerkük'e gidişlerini şöyle anlattı: 'Çocuk yaştaki Amerikalı askerler, M16'larını sürekli üzerimizde tuttular. Kamyon her çukura giriş çıkışta, iki metre havaya uçuyorduk. Aşırı sıcaktan popomuz alev alev yanıyordu, su istiyorduk. Vermiyorlardı. Aramızdan birinin adı ‘Mr Water’ kaldı.

KERKÜK'TE GİYDİK

Kerkük'te önce anadan doğma soydular. Sonra turuncu giysileri getirdiler. Türk askerleri de giydi. Kerkük yolunda gruptan biri sıkı kelepçelerden dolayı fenalaştı. Hücre koşulları çok kötüydü. Tuvalete bile giderken korkuyorduk. Tuvalete girerken Amerikalı askerler içerde bomba var mı diye kontrol ediyorlardı. Sonra biz tuvaletteyken önünde silahları içeri doğrultmuş bekliyorlardı. Ikınmaktan bile korkuyorduk. Bomba sanıp bizi vurabilirlerdi. ABD'nin toy askerleri, herşeyden şüphelenip ateş açabiliyordu.'

Biz oradayken Bush aradı

Kerkük'ten Bağdat'a Chinook helikopteri ile yolculuk yaparken kendilerine kulak tıkacı verilmediğini belirten Mike Todd şöyle devam eriyor: ‘‘Helikopterin korkunç gürültüsünden bugün kulaklarımdan tedavi görüyorum. Bağdat'ta havaalanında Amerikalı valinin binasında kaldık. Bu arada Türk kökenli Amerikalı asker Mehmet ile tanıştık. Son gün Türk Özel Kuvvetleri Komutanı binbaşıya uydu telefon getirildi. Türk generallerle görüştü. Amerikalılardan biz ordayken, George W. Bush'un orayı aradığını öğrendim. Bush bize bu kadar önem veriyordu'
Haberle ilgili daha fazlası: