Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 21, 2015 01:42

Resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Mladen İvaniç ve diğer üyelerden Bakir İzzetbegoviç ve Dragon Çoviç ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan noktalar şöyle:

Önümüzdeki süreç, iki ülke arasındaki sıçrama olması için yeni bir dönem olacaktır.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 500 milyon dolar dolayında. Bunu yeterli bulmuyoruz. Artıracağız.

Bosna Hersek'in NATO ve AB sürecine ilişkin desteğimiz sürecek.

Türkiye, Bosna Hersek'e her konuda el uzatan birinci ülkedir.

TİKA, Bosna Hersek'te 700'ü bulan çok ciddi yatırımlar yaptı. Bu yatırımlar devam edecek.

Mobilya sektöründe Türk girişimcilerin attığı adımlar var. Ama yatırımlar daha da geliştirilmeli.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
ERDOĞAN’A SARAYBOSNA’DA SEVGİ SELİ

Soru: Mısır'da verilen idam kararları konusunda BM nezdinde girişim başlatıldı mı?

Mısır’da biliyorsunuz bu darbe girişimine başından itibaren karşı bir duruşumuz olmuştu.
Zira demokrasiye inanmış bir ülke olarak demokrasiye inanmış bir siyasetçi olarak böyle bir darbe girişimini tasvip etmemiz zaten mümkün değildi.

Haberin Devamı

Aslında bugünün geleceği dünden belliydi. Ne oldu, bu darbeciler bu son verdikleri karar değil şu anda yüzlerce, bini aşkın insanı aslında idama mahkum etmiş durumdalar.

Fakat son olarak halkın yüzde 52 oyuyla iş başına gelmiş olan cumhurbaşkanı Mursi’yi idama mahkum ettiler. Ve ben uluslararası platformlarda sürekli olarak şu anda darbeci Sisi’yi cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğimi hep söyledim.

Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Buradan da söylüyorum, benim indimde Mısır’ın cumhurbaşkanı Sisi değildir. Yine Mursi’dir. Öyle bakıyorum.

Bunu uluslararası BM Genel Kurulu’nda da söyledim. Hatta aynı masada bize yer ayırdılar. Ve ben o masaya gidip oturmadım. Yarın olsa yine oturmam. Eğer oturursam bu kendimi inkar olur. Ben kendimi inkar edemem. O zaman demokrat olmam.

Ve ben dünyada demokrasiyi savunduğunu iddia edenlere de söylüyorum. Siz nasıl demokratsınız bu nasıl demokrasi. Öyleyse eğer demokratsanız demokrasiye inanıyorsanız şu anda bu idam kararlarıyla ilgili olarak niye konuşmuyorsunuz.

Haberin Devamı

EY AVRUPA BİRLİĞİ!
Avrupa Birliği’nde idam yasak. AB’de idam yasaksa ey AB üyesi ülkeler neden sesinizi çıkartmıyorsunuz… Niçin konuşmuyorsunuz.

Ve öznesi olmayan açıklamalar yapılıyor. Çok anlamlı. Neymiş, idam kararı doğru değil. Ortada bir fail var kim bu fail yüzde 52 oyla seçilmiş Mursi. Niye buraya yönelik açıklama yapmıyorsunuz. Maalesef bu konuyla ilgili önümüzdeki süreçte Dışişleri Bakanlığımız da şu anda adımları atmış bulunuyorlar.

Ve BM nezdinde de bu adımları atacağımız gibi uluslararası platformlarda bu işin takipçisi olacağımız burada da tekrar ifade etmek isterim.

HDP’YE BOMBALI SALDIRILAR
Şu anda İçişleri Bakanlığımız bir kişiyi zanlı olarak tespit etmiş durumda. Bu sürecin başından itibaren sıkıntısı olmayan, sükûnet içerisinde, suhulet içerisinde bir seçim kampanyasının yürütülmesi çağrısını ben de hükümet de yaptık.

Haberin Devamı

Güneydoğuda tepkiler devam ediyor. Diyarbakır’da Diyarbakırspor-Denizlispor maçı oynanıyor. Denizli penaltı kazanıp gol atıyor. Bundan sonra bütün tribünler sahaya saldırıyor ve Denizli ile hakemler son anda kurtuluyor. Diyarbakırspor ligden çekildiğini açıklıyor ve bölgesel lig kuralım çağrısı yapılıyor.

Bu mudur demokrasi barış? Futbola bu iş karıştığı zaman buradan zor çıkılır diye düşünüyorum.

Biz suhulet içinde bu seçim kampanyasının sürmesi için çalışacağız.

IŞİD'LE MÜCADELE
Bosna Hersek'ten Türkiye'ye gelen 141 kişi iade edildi.Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!