Casus yazılım şirketi Hacking Team'in müşterileri arasında Türkiye de var

Güncelleme Tarihi:

Casus yazılım şirketi Hacking Teamin müşterileri arasında Türkiye de var
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 08, 2015 09:55

Hack’lenerek gizli bilgileri sızdırılan İtalyan casus yazılım şirketi Hacking Team’in müşterileri arasında Türkiye’nin de olduğu öne sürüldü. Emniyet Genel Müdürlüğü, uzaktan kontrol sistemi olarak bilinen program için yaklaşık 600 bin dolar ödemiş.

Haberin Devamı

ABD, Rusya, Mısır Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Kolombiya gibi aralarında insan hakları ihlalleriyle dünyanın gündeminden düşmeyen birçok ülkeye dinleme ve gözetleme faaliyetleri için hizmet sağlayan şirket, ‘Da Vinci’ adlı uzaktan kontrol (RCS) sistemiyle biliniyor.

Intercept’in haberine göre; RCS, hedef bilgisayar ya da telefona bir yazılımla erişim sağlıyor. Böylece telefon ya da bilgisayardaki veriler çalınabiliyor. Uzaktan erişimle e-postalar, konuşma kayıtları okunabiliyor, fotoğraflar görülebiliyor.

İnternet gazetesi Daily Dot'ta yer alan habere göre; 2014 tarihli "Müşteri Genel Bakış" başlıklı listede Emniyet teşkilatından bir memurun adı yer alıyor ve yazılımın 50 hedef üzerinde kullanıldığı belirtiliyor.

Casus yazılım şirketi Hacking Teamin müşterileri arasında Türkiye de var

İtalya merkezli şirketin Türkiye'ye verdiği hizmetin faturası, sızdırılan belgeler arasında yer alıyor.

Şirketin bilgisayar server’larından çalındığı tahmin edilen belgelerde, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün RCS için yaptığı anlaşma ve şirkete ödediği ücret ayrıntılarıyla yer alıyor. Hacking Team ile Emniyet arasındaki ilk anlaşma, 21 Haziran 2011 tarihinde yapılmış.

“Customer_History.xlsx” başlıklı bir başka belge, 2011 yılında Türkiye’nin Hacking Team’e 164 bin 175 bin dolar, 2012’de lisans ve geliştirmeler için 153 bin 230 dolar ödediğini gösteriyor. Türkiye tarafından yapılan son ödeme ise 150 bin euro turarında ve 4 Kasım 2013 tarihli.

“Clint List_Renewal date.xlsx” isimli belge ise Türk polisini “aktif” müşteri olarak sınıflandırıyor. Şirketin Baş İşletme Müdürü Giancarlo Russo tarafından hazırlanan belgede, 2015 yılı için Türkiye’den bir kazanç beklentisi görülmüyor. Aynı belgede, Türkiye’nin şirkete ödediği toplam rakamın 594 bin 718 bin dolar olduğu belirtiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!