GeriDünya Bölünmüş kent Mitroviça
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bölünmüş kent Mitroviça

Bölünmüş kent Mitroviça
refid:12298751 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Avrupa'nın tek bölünmüş kenti Mitroviça, Arnavutlar ile Sırplar arasında paylaşılamıyor.

Balkanlar'ın en genç ülkesi Kosova’nın bölünmüş kenti Mitroviça Arnavutlar ile Sırplar arasında paylaşılamıyor. Avrupa'nın tek bölünmüş kenti Mitroviça, stratejik önemi ve zengin maden yatakları nedeniyle Kosova ve Sırbistan yönetimi vazgeçmiyor. Kenti bölen İbar Nehri’nin iki ayrı yakasında yaşayanlar kontrollü olarak köprüden geçiş yapıyor.

Kosova'nın 17 Kasım 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan etmesinden sonra milli sınırları içinde kabul ettiği Mitroviça'da yaşayanlar iki arada kaldı. İbar Nehri'nin ortadan böldüğü ve yüzde 90'ı Arnavut, yüzde 10’u Sırplar'ın yaşadığı 250 bin nüfuslu Mitroviça'da bölünmüş yaşam ticari hayatını olumsuz etkiliyor.

Sırp kontrolündeki bölümde işyeri ve evleri bulunan Kosovalılar güvenlikleri nedeniyle burayı terk etti. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 63 ülke tarafından tanınan Kosova Başbakanı Haşim Taci'nin ülkede güvenliği sağlayan KFOR’a bağlı Franzsız askerlerinin kontrolünde Sırp bölümündeki Arnavut köylerini ziyaret edebiliyor.

İbar Nehri kıyısındaki tarihi binayı üs olarak kullanan Fransız askerleri nöbet kulübelerinden sürekli olarak köprüden geçişleri kontrol altında tutuyor. Mitroviça'da iç güvenliği sağlayan UELEX polisi İbar Nehri'nden yaya ve taşık trafiği ile geçişlerde sık sık kontrol ediyor.

Sırbistan ordusunun desteklediği gençlerden oluşturulan özel bir grup sık sık köprüye gelerek ve geçmeye çalışarak provokasyon yapıyor. Kosova'nın endüstri atar damarı Mitroviça’daki Terpçe Dağı’ndaki zengin maden yatakları Sırbıstan'ın ‘iştahını' kabartıyor. Terpçe’nin kurşun, altın ve gümüş dolu maden ocağı bölünme nedeniyle işletilemiyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle