Boğa güreşleri bitiyor mu

Güncelleme Tarihi:

Boğa güreşleri bitiyor mu
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 05, 2015 00:01

İspanya’da ülkenin simgesi boğa güreşleri tarihe karışabilir. Son yerel seçimlerde iktidara gelen sosyalist belediye başkanları boğa güreşlerine para harcamak istemiyor.

Haberin Devamı

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre geçen Mayıs ayındaki yerel seçimlerde halkın sol partileri tercih ettiği, Madrid, Valencia ve Alicante gibi şehirlerde yerel yönetimlerin değiştiği İspanya’da, boğa güreşleri tarihe karışabilir.

Boğa güreşleri bitiyor mu

Sosyalist belediye başkanları, hayvan hakları gruplarının büyük tepkisini çeken boğa güreşleri için kamu fonundan para ayırmayacaklarını söylüyor.

Alicante’de haftasonu düzenlenen geleneksel bir festivalde boğa koşturma yerine bisiklet yarışı düzenlendi. Yerel yönetim boğa güreşlerini kaldırmak için referandum düzenlemeyi planlıyor.

Boğa güreşleri bitiyor mu

Haberin Devamı

Valencia’da ise yeni belediye başkanı Joan Rino, boğaların öldürüldüğü hiçbir etkinliğe para harcamayacağını açıkladı. Gandia, Zaragoza gibi yerlerde de boğaların denize atıldığı, boynuzlarına takılan havai fişeklerle koşturulduğu festivallere de kamu parası verilmeyecek. Başkent Madrid’de de İspanyol sol hareketi Podemos’un desteğiyle seçimi kazanan Belediye Başkanı Manuela Carmena, “Boğa güreşine bir Euro bile kamu parası harcanmayacak” dedi. Katalonya Özerk Bölgesi’nde 2012’de boğa güreşleri yasaklanmıştı. Kuzeydeki Pamplona şehrinde yapılan San Fermin Festivali ise tüm tepkilere rağmen her sene düzenleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!