Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı dış basında

Güncelleme Tarihi:

Başbakan Erdoğanın cumhurbaşkanlığı adaylığı dış basında
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 01, 2014 11:53

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunun açıklanması uluslararası basın tarafından 'flaş haber' olarak duyuruldu.

Haberin Devamı

İşte dış basında çıkan ilk haberler:

Associated Press: Türkiye Başbakanı, cumhurbaşkanlığına talip
Türkiye'nin iktidar partisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanının ilk kez doğrudan halk tarafından belirleneceği seçimlerde yarışacağını açıkladı. Bu hamle 10 yılı aşkın süredir Türk siyasetine yön veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı en az beş yıl daha Türkiye'nin başında tutabilir.

AFP: Limon satıcısı Erdoğan artık Türkiye'nin 'sultanı'
Türkiye Başbakanı Erdoğan Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak. Altmış yaşındaki Erdoğan eğer seçimleri kazanırsa, 2019'a kadar cumhurbaşkanı olacak ve ikinci bir dönem de bu görevi sürdürebilecek. Erdoğan bu durumda modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten bu yana en uzun süre liderlik yapan siyasetçi olacak.

Haberin Devamı

Sokaklarda limon satmaktan Türkiye'de modern çağın en güçlü lideri haline gelen Recep Tayyip Erdoğan, destekçileri tarafından ülkesinin kurtarıcısı olarak övülürken, giderek kutuplaştırıcı bir figür olarak da ortaya çıkıyor.

Reuters: Erdoğan kendini daha güçlü bir cumhurbaşkanlığı rolü için konumladı
Türkiye'de iktidar partisi Ağustos'taki seçimler için Başbakan Erdoğan'ı aday olarak belirledi. Rakipleri, Erdoğan'ın hedeflediği daha güçlü bir cumhurbaşkanlığının, otoriter yönetimi sağlamlaştıracağından korkuyor. Destekçileri ise bunu, Erdoğan'ın NATO üyesi Türkiye'yi yeniden şekillendirmesi için büyük bir ödül olarak görüyor.

BBC: Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı için aday olacak
AK Parti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ağustos'taki ilk doğrudan seçimlerde cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı. 2003'ten beri başbakan olan Sayın Erdoğan, yasalar gereği bir dönem daha iktidarda kalamıyor.

Spiegel Online: Erdoğan, üç dönemden sonra yeniden başbakan olamayacağı için cumhurbaşkanlığına aday oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimi, ona ülkenin zirvesinde kalma izni verecek. Bu sayede Erdoğan, güçlü bir şekilde günlük siyasete karışabilecek.

Başbakan Erdoğanın cumhurbaşkanlığı adaylığı dış basında

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!