Aşırı sağ nefrete karşı daha fazla diyalog

Güncelleme Tarihi:

Aşırı sağ nefrete karşı daha fazla diyalog
Oluşturulma Tarihi: Kasım 24, 2016 10:17

Almanya’nın Mölln kentinde 23 Kasım 1992’de neonaziler tarafından kundaklanan evde hayatını kaybeden Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz, facianın 24’üncü yıldönümünde anıldı.

Haberin Devamı

MÖLLN Fatih Sultan Camisi’nde okunan mevlidin ardından, kundaklanan ve üç kişiye mezar olan Mühlenstr. 9 adresindeki evin önüne çelenk bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu. Yangında annesi, kızı ve yeğenini kaybeden Faruk Arslan, evin önündeki törende, 24 yıldır hiçbir şey değişmediğini ancak tüm acılarına rağmen birlik ve beraberlik mesajı vermeye devam edeceğini söyledi. Almanya’da yabancılara yönelik nefrete karşı daha fazla birlik sergilenmesi gerektiğini belirten Faruk Arslan, “Biz buraya yakılmaya değil, Almanya’yı birlikte inşa etmeye geldik. Burası bizim ülkemiz, biz buranın halkıyız. Almanya’da artık içindeki kararmış taşları temizleyip burada yaşayan farklı kökenlerden insanlara kalplerini açsınlar. Biz bunları yapamadığımız sürece ırkçılar ve aşırı sağcılar çoğalmaya devam edecektir. Almanya’nın en büyük hatası, bu tehlikeyi görmezden gelmesidir” dedi.

Haberin Devamı

Aşırı sağ nefrete karşı daha fazla diyalog

TOPLUMDA ŞİDDET EĞİLİMİ ARTIYOR 

Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels aşırı sağcı suçların unutulmaması ve ders çıkarılması gerektiğini söyledi. Almanya’da istatistiklerin aşırı sağcı eylem ve suçların giderek arttığını ortaya koyduğunu dile getiren Wiegels, toplumda şiddet eğiliminin arttığını ve aşırı sağcı partilerin güçlendiğini ifade etti. Aşırı sağa karşı ortak mücadelenin önemine dikkati çeken Wiegels, artan aşırı sağcılığa en güzel yanıtın kültürler ve dinler arası diyalogun güçlendirilmesi olduğunu belirtti.

Aşırı sağ nefrete karşı daha fazla diyalog

FAİLLER CEZALANDIRILMALI

Türkiye’nin Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak da Mölln vahşetinin unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini kaydetti. Ak, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin sokak veya meydanlara verilerek yaşatılması talebinin belediye tarafından dikkate alınmasını istedi. Almanya’da ırkçı ve yabancı düşmanı motifli saldırılarda artış olduğunu anlatan Ak, “Can kaybı olmasa da ırkçılığın ve bu motifli saldırıların artması, NSU cinayetleri davalarının uzaması, camilere, mülteci yurtlarına, derneklere yönelik saldırılar bizleri endişelendiriyor. Almanya’daki Türk toplumunun talebi, faillerin bulunup caydırıcı cezalara çarptırılmalarıdır” dedi.Mölln’de, 23 Kasım 1992’de yaşanan kundaklamada Bahide Arslan ile torunları Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz hayatını kaybetmiş, yangında 9 kişi yaralanmıştı. Olayların ardından yargılanan iki neonaziden biri yaşı küçük olduğu için 7.5 yıl, diğeri 15 yıl hapis cezalarının ardından serbest kalmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!