AP seçimlerinde Merkel oy kaybetti

Güncelleme Tarihi:

AP seçimlerinde Merkel oy kaybetti
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 25, 2014 21:16

Almanya ve Fransa'da, Avrupa Parlamentosu (AP) için yapılan seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçlarına göre, Almanya Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri oy kaybına uğradı ve AP'de sahip olduğu 42 sandalyeden 7'sini kaybetti. Fransa'da ise Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci gelmesi beklenen Marine Le Pen’in yönetimindeki aşırı sağ parti Front National bütün tahminlerin üzerinde oy alarak açık arayla birinci geldi. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın partisi Sosyalist Parti ise büyük yenilgiye uğrayarak tahminlerin de altında oy alarak ancak 3’üncü olabildi. Sonuçları değerlendiren FN’in kurucusu ve onursal başkanı Jean Marie Le Pen, zaferlerini “Bu bir depremdir” sözleriyle ilan etti. Le Pen, iktidarın büyük yenilgiye uğradığını belirterek, “Seçim sistemi değişmeli. Parlamento feshedilmeli” diye konuştu.

Haberin Devamı

Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin sandık çıkış anketlerine göre, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri oy kaybına uğradı ve AP'de sahip olduğu 42 sandalyeden 7'sini kaybetti.

Merkel'in koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise oy oranını 6,8 puan artırıp 27,6'ya, milletvekili sayısını da 23'ten 27'ye yükseltti.

İlk sonuçlara göre, Türk asıllı Alman milletvekili SPD üyesi İsmail Ertuğ, yeniden seçilmeyi garantiledi.

Fransa’da aşırı sağ depremi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci gelmesi beklenen Marine Le Pen’in yönetimindeki aşırı sağ parti Front National bütün tahminlerin üzerinde oy alarak birinci geldi. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın partisi Sosyalist Parti ise büyük yenilgiye uğrayarak tahminlerin de altında oy alarak ancak 3’üncü olabildi. Sonuçlar FN’in yükselişini perçinlerken, yerel seçimleri de kaybeden Cumhurbaşkanı Hollande’a da sandıktan ikinci tokat etkisi yaptı. FN parlamentonun feshini istedi.

Fransız seçmeni Avrupa Birliği’ne karşı gelen euroseptic parti Front National’a güçlü Destek verdi. İlk tahminlere gore FN yüzde 25 oy alarak birinci olamyı garantiledi. UMP yüzde 21 oyla ikinci, iktidar partisi PS ise yüzde 14.5 oy oranıyla üçüncü geldi. Merkez sağ UDI-MODEM yüzde 10,3, Yeşiller yüzde 9.4, Radikal Sol yüzde 6.5 oranında ay aldı.

Buna göre Front National 24, Halk Hareketi Birliği UMP 20, Sosyalist Parti PS 13, merkez sağ UDI-Modem 7, Yeşiller de 6 milletvekili çıkarıyor.

“Parlamento feshedilsin”

Sonuçları değerlendiren FN’in kurucusu ve onursal başkanı Jean Marie Le Pen, zaferlerini “Bu bir depremdir” sözleriyle ilan etti. Le Pen, iktidarın büyük yenilgiye uğradığını belirterek, “Seçim sistemi değişmeli. Parlamento feshedilmeli” diye konuştu

Haberin Devamı

DİĞER SONUÇLAR;

Avusturya

Avusturya'da Avrupa Parlamentosu seçimlerini, koalisyon ortağı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 27,3 ile önde götürüyor.

Avusturya'da seçmenlerin, Avrupa Parlamentosu'na göndereceği 18 parlamenteri belirlemek üzere yapılan seçimler sona erdi.

Haberin Devamı

Seçim sonuçlarına ilişkin açıklanan ilk anketlere göre Avusturya Halk Partisi yüzde 27,3 ile birinci sırada bulunuyor. İkinci sırada yer alan Avusturya Sosyal Demokrat Partisinin (SPÖ) oy oranı yüzde 23,8. Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) 19,5 ile üçüncü sırada yer alıyor. Yeşiller (Grüne) 15,1 ve Liberal Forum (NEOS) 7,9 oy oranına sahip.

Bu sonuçlara göre ÖVP 5, SPÖ 5, FPÖ 4, Yeşiller 3, NEOS 1 parlamentere sahip olacak.

En son Haziran 2009'de yapılan seçimlerde ÖVP 6, SPÖ 5, Hans-Peter Martin Listesi 3, FPÖ 2 ve Yeşiller 2 ve Avusturya'nın Geleceği için İttifak (BZÖ) 1 koltuk kazanmıştı.

Seçime ilişkin resmi sonuçlar saat 22.00'den sonra açıklanacak.

YUNANİSTAN’DA SOL BİRİNCİ

Haberin Devamı

Yunanistan’da bugün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ana muhalefetteki Sol Koalisyon (Syriza) yaklaşık yüzde 4 farkla birinci parti çıktı. Irkçı-faşist Altın Şafak partisi de yeni bir sürpriz yaparak ülkede üçüncü büyük parti konumuna geldi ve ilk kez de Strazburg’a temsilciler göndermeyi başardı.
21 Avrupa parlamenterinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde, Syriza yüzde 26.7 (6 milletvekili) , iktidardaki merkez-sağcı Yeni Demokrasi yüzde 22.8 (5 milletvekili) , Altın Şafak da yüzde 9.3 (3 milletvekili) oranında oy aldılar.
İktidarın küçük ortağı Pasok yüzde 8.1 (2 milletvekili) , gazeteci Stavros Theodorakis’in üç ay önce kurduğu merkez-sol “Nehir” (Potami) partisi yüzde 6.7 (2 milletvekili) , Komünist Partisi (KKE) yüzde 6 (2 milletvekili) , Bağımsız Yunanlılar partisi de yüzde 3,4 (1 milletvekili) oy topladılar. Batı Trakya’da ise Avrupa parlamenteri seçememekle birlikte Türk Azınlığın “Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Gümülcine’de büyük farkla birinci parti çıktı. DEB İskeçe’de de önde gidiyordu.
Avrupa Parlamentosu seçimleri ile birlikte yapılan yerel seçimlerin 2. turunda ise Atina ve Selanik’de halen belediye başkanları olan Yorgo Kaminis ile Yiannis Butaris yeniden seçildiler.
Yorgo KIRBAKİ/ATİNA

Kıbrıslı Türkler oy kullanamadı

Güney Kıbrıs’ta Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde az sayıda Kıbrıslı Türk oy kullandı. Güney Kıbrıs’a giden bir grup Kıbrıslı Türk, “adres bilgilerinin olmadığı” gerekçesiyle oy kullanamadı. Kıbrıslı Türklerden sorunsuz oy kullananların sayısı 1869 oldu. Güney Kıbrıs’ta seçimlere katılım düşük oldu, içinde 57 bin 637 Kıbrıslı Türk’ün de bulunduğu toplam 606 bin 916 seçmenden yüzde 42.3’ü sandık başına gitti. Rumlar Avrupa Parlamentosu’na altı milletvekili gönderiyor, sandalyeleri büyük partiler paylaştı.
Ömer BİLGE / LEFKOŞA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!