'AKP kapatılırsa müzakereler gözden geçirilir'

Güncelleme Tarihi:

AKP kapatılırsa müzakereler gözden geçirilir
Oluşturulma Tarihi: Haziran 26, 2008 17:30

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurulunda, Belçikalı Luc Van den Brande tarafından hazırlanan, “Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi” konulu rapor ve buna bağlı karar tasarısı kanul edildi. Buna göre, 'AKP kapatılırsa, AB ile müzakereler gözde geçirilecek'.

Haberin Devamı

Genel kurulda yapılan konuşmalarda, beş siyasi grup, AKP hakkında açılan davada, Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa Konseyi değerlerine ve standartlarına uygun bir biçimde karar vermesi temennisinde bulunan konuşmalar yaptı.


Türkiye raportörü Belçikalı Luc Van den Brande, genel kurulda yaptığı konuşmada, “raporun, Anayasa Mahkemesi'nin kararına müdahale olarak görülmemesi gerektiğini” söyledi.  Luc Van den Brande'nin hazırladığı rapor ve tasarı AKPM'de kabul edildi. Buna göre, "AKP kapatılırsa, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili müzakereleri gözden geçirilecek ve durdurulabilecek".

Bu raporun tartışılmasıyla Türkiye ve diğer ülkelere açık mesaj vermek istediklerini ifade eden raportör, “Avrupa Konseyi standartlarına ve Venedik Komisyonu ilkelerine uygun bir karar alınmasını umut ediyoruz”dedi.

Siyasi partilerin şiddeti savunmadıkça yasaklanmasına karşı çıktığını ifade eden raportör, “Türkiye'de konuyla ilgili gerekli anayasa değişikliğinin vakit geçirmeden yapılması gerektiğini” söyledi.

Belçikalı parlamenter, genel kuruldaki bu tartışmanın, laiklik tartışması olmadığını vurgulayarak, kuvvetler ayrılığı ilkesinin korunmasını beklediklerini söyledi.

Raportör, siyasi parti yasağını “kabul edilemez” bulduğunu belirterek, gerektiği takdirde Türkiye üzerindeki denetim sürecinin tekrar başlatılmasının gözden geçirilebileceğini söyledi.

MÜZAKERELER DURABİLİR

Sosyalist Grup adına konuşan Andreas Gross ise yaptığı konuşmada, AK Parti hakkında açılan davayı, “yargı darbesi olarak” niteledi. Sosyalist parlamenter, Anayasa Mahkemesi'nin yetki sınırlarını aştığını iddia etti.

Hristiyan Grup adına konuşan Rene van der Linden ise, Anayasa Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda çıkacak kararın Türkiye'de ciddi bir biçimde siyasi ve sosyal kriz yaratabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Liberal Grup adına konuşan Macar parlamenter Matyas Eörsi ve Sol Birlik adına konuşan Andros Kipriyano da, genelde raportörü destekleyen konuşmalar yaptılar.

TÜRK PARLAMENTER

Genel kurulda konuşan CHP milletvekili Haluk Koç ve MHP milletvekili Tuğrul Türkeş, raporu eleştiren konuşmalar yaptı. CHP milletvekili Haluk koç, raporu, “Türkiye'de yargıya müdahale olarak” değerlendirdi.

Haberin Devamı


Türkeş ise yaptığı konuşmada, raporun ciddi eksiklikler ve yanlış anlaşılmalara yol açabilecek bölümler içerdiğini söyledi.

Kapatma davasının, üniversitelerde türban yasağının kaldırılmasıyla ilgili olmadığını belirten Türkeş, MHP'nin de bu anayasa değişikliğine mecliste destek verdiğini hatırlattı.

AK Parti milletvekili Erol Aslan Cebeci ise, Türkiye'deki tartışmanın gerçek amacının laiklik değil, bir anlamda iktidar çekişmesi olduğu, elitlerin, halkın yönetimine katılmasını istemediklerini söyledi.

AK Parti'nin hukuk devleti, insan hakları ve demokrasiye saygı gösteren bir yönetim anlayışı içinde iktidarda çalışmalar yaptığını ifade eden Cebeci, partinin kapatılması halinde Türkiye'nin dünyadan tecrit olacağını söyledi. Bu konuşmalardan sonra, genel kurul çalışmalarına öğle yemeği için ara verildi.

Haberin Devamı


AKPM genel kurulundaki Türkiye tartışması, yerel saatle 15.00'de tekrar başladı.. Genel kurul, Türkiye raporunu akşam saatlerinde oylandı. Raporda, "Türkiye için izleme süreci mekanizmasının, gerektiği takdirde ciddi bir biçimde tekrar gözden geçirilmesi" isteniyor.du ve yapılan oylamayla kabul edildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!