AB'yle vizesiz seyahat başka ülkelere vizenin geri gelmesi demek

Güncelleme Tarihi:

AByle vizesiz seyahat başka ülkelere vizenin geri gelmesi demek
Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2013 01:33

Türk hükümetinin "geri kabul anlaşmasını" imzalamayı kabul etmesi ile, Avrupa Birliği'ne vizesiz seyahatin önü açıldı.

Haberin Devamı

Türk vatandaşlarına, AB ülkelerine vize muafiyetinin 3,5 yıllık bir zaman diliminde ortadan kalkması üzerinde duruluyor.
Ancak bunun bir de sonucu olacak:
Türk vatandaşlarına AB vizeleri kalkarken, Rusya, Ukrayna, Suriye, Kuveyt gibi pek çok ülkeyle daha önce kısa süreli seyahatler için kaldırılmış vizelerin yeniden konulması gündemde.
Türk vatandaşlarına vize muafiyeti için, Türkiye'nin 3.5 yıllık bir geçiş süreci içinde, kendi vize rejimini AB'ye uydurması gerekiyor. Bunun anlamı şu;
Türkiye, AB'nin vize uyguladığı ülkelerin vatandaşlarına daha önce sağladığı "vizesiz seyahat" imkanını kaldırmak zorunda.

AByle vizesiz seyahat başka ülkelere vizenin geri gelmesi demek

TÜM TÜRK CUMHURİYETLERİNE, İRAN'A, ÜRDÜN'E, LİBYA'YA, BOSNA'YA VİZE KONACAK

Türkiye, AB'nin vize sistemine uyum çerçevesinde daha önce vizeyi kaldırdığı pek çok ülkeye, AB vize uyguladığı için, vize koymak zorunda kalacak. Bu ülkeler şöyle:
Arnavutluk, Azerbaycan, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Fas, Ekvador, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Sırbistan, Ukrayna, Ürdün, Rusya, Moğolistan, Özbekistan, Peru, Tacikistan, Tunus ve Türkmenistan.

MÜTEKABİLİYET GEREĞİ...

Uluslararası ilişkilerde en çok uygulanan ilkelerden biri de "mütekabiliyet ilkesi".
Türkiye, vize uygulamalarının büyük bölümünü "mütekabiliyet ilkesi" gereği gerçekleştiriyordu.
Şimdi Türkiye'nin daha önce kaldırdığı vizeyi yeniden koyması, pek çok ülkeyi de "mütekabiliyet" ilkesini çalışmaya yöneltecek.
Dolayısıyla, Rusya gibi, Ukrayna, Ürdün ya da Libya gibi, Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin de, Türkiye'nin vize koyması üzerine, yeniden Türk vatandaşlarına vize zorunluğu getirmesi gündemde.

TÜRKİYE'NİN VİZEYİ KALDIRACAĞI ÜLKELER DE VAR

AB vize rejimine uyum çerçevesinde, Türkiye'nin halen umuma mahsus pasaportlara vize uyguladığı bazı ülkelere de vizeyi kaldırması gerekecek. Bu ülkeler şöyle:
ABD, Kanada, Avustralya, Hong Kong ve Meksika.

Haberin Devamı

Zeynep Gürcanlı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!