ABD’yi ayağa kaldıran olayın görüntüleri ortaya çıktı

ABD’yi ayağa kaldıran olayın görüntüleri ortaya çıktı

ABD'nin North Carolina eyaletinin Charlotte kentinde 43 yaşındaki siyahi Keith Lamont Scott'ın bir polis memuru tarafından öldürüldüğü an ve hemen öncesine ait cep telefonuyla çekilen görüntüleri ailesi tarafından paylaşıldı.

Haberin Devamı

Öldürülen Keith Lamont Scott'ın eşi Rakeiya Scott tarafından kaydedilen görüntülerde, bir polisin "Eller yukarı!" diye bağırdığı duyuluyor. Ardından Rakeiya Scott, "Vurmayın! Vurmayın! Silahı yok!" diye bağırıyor. Bir polis "Ateş etme. Silahını at" dedikten sonra da Rakeiya Scott "Silahı yok. Travmatik beyin hasarı var" ifadesini kullanıyor.

Kurbanın elinde herhangi bir silah olup olmadığının anlaşılamadığı görüntülere, Scott’ın etrafını saran polislerin bir anda ateş ettiği de yansıdı.

Olayları yaklaşık 20 metre uzaklıktan takip eden ve çığlık atan eşinin, Scott'ın vurulmasının ardından "Umarım ölmemiştir çünkü bedeli ağır olacak" diye bağırdığı duyuluyor. Görüntülerde ayrıca, Rakeiya Scott'ın, "Polis çağıracağım, pardon ambulans çağıracağım" ifadesini kullandığı da duyuluyor.

Haberin Devamı

Öldürülen Scott'ın ailesi, yaptıkları ilk açıklamada, "kurbanın elinde sadece kitap bulunduğunu ve polisin buna rağmen onu vurduğunu" iddia etmişti.

Charlotte Polis Şefi Kerr Putney ise "Scott'ın elinde silah olduğu ve bunu bırakması çağrısına cevap vermediği gerekçesiyle vurulduğunu" ileri sürmüştü.

ABD’yi ayağa kaldıran olayın görüntüleri ortaya çıktı

Olayın ardından yüzlerce "Siyahilerin Hayatı Değerlidir" (Black Lives Matter) üyesi, Charlotte sokaklarında adalet ve özgürlük temalı sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü gerçekleştirmişti. Protestoların yoğunlaşması üzerine de kentte olağanüstü hâl ve gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: