ABD'den Yemen tasarısını erteleme talebi

ABDden Yemen tasarısını erteleme talebi

ABD, Yemen'de ateşkes öngören tasarıyı müzakere eden BM Güvenlik Konseyi'nden oylamayı İsveç'teki barış görüşmeleri yapılıncaya kadar ertelemesi talebinde bulundu.

Haberin Devamı

ABD, Yemen'de savaşın merkezi haline gelen ve insani yardımların girdiği en önemli liman kenti Hudeyde'de ateşkes ve insani erişimin önündeki tüm engellerin iki hafta içinde kaldırılmasını öngören tasarının, İsveç'teki barış görüşmeleri yapılıncaya kadar askıya alınmasını istedi.

AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre ABD, İngiltere'nin hazırladığı Yemen tasarısını müzakere eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) oylamayı barış görüşmeleri yapılıncaya kadar ertelemesi talebinde bulundu.

Barış görüşmelerinin sonucunun dikkate alınmasının önemli olduğunu gerekçe gösteren ABD, konseyden tasarıyı askıya almasını istedi.

Öte yandan diplomatik kaynaklar Suudi Arabistan'ın Yemen tasarısına karşı lobi çalışmaları yaptığını belirtiyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths aralık ayının başında tarafları İsveç'in başkenti Stockholm'de bir araya getirmeyi hedefliyor.

Haberin Devamı

Tasarıda savaşın merkezi haline gelen ve insani yardımların girdiği en önemli noktalardan liman kenti Hudeyde'de ateşkes çağrısı yapılıyor.

FÜZE SALDIRILARINA SON VERİLMESİ TALEBİ

Sivillerin ve sivil altyapıların hedef alınması ile Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik balistik füze saldırılarının kınandığı tasarıda, nüfusun yoğun olduğu yerlerde çatışmalara ve bölgedeki ülkelere füze saldırılarına son verilmesi talep ediliyor.

Karar tasarısında, savaşın taraflarından bürokrasi de dahil insani erişimin ve ticari malların ülkeye girişinin önündeki tüm engelleri iki hafta içinde kaldırmaları isteniyor.

Yemen hükümetine uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin de yardımıyla ekonomiyi desteklemek için ülkeye döviz girmesini sağlaması çağrısı da yapılan tasarıda, öğretmen, sağlık çalışanı gibi tüm memurların maaşlarının hızlı bir şekilde ödenmesi talebinde bulunuluyor.

Karar tasarısı kabul edildiği andan itibaren yürürlüğe girecek.

BM'ye göre dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı, kıtlığın eşiğindeki yaklaşık 28 milyon nüfuslu Yemen'de 22 milyondan fazla kişi insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor, 18 milyon kişi ise açlık tehdidi altında bulunuyor.

Yemen'de Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında 3 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı

Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

ABD, BM GENEL KURULU'NA HAMAS TASARISI GETİRECEK

Öte yandan ABD, Hamas'ın kınanmasını isteyen bir karar tasarısını Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na getirmeye hazırlanıyor.

AA muhabirinin ulaştığı karar tasarısında Hamas'ın ''İsrail'e yönelik roket saldırıları ve şiddeti teşvikinin'' kınanması talep ediliyor.

Haberin Devamı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre ise ABD, Avrupa ülkelerinin desteğini almak için metni ve metnin dilini müzakere ediyor.

Tasarının cuma ya da pazartesi günü 193 üyeli BM Genel Kurulu'na getirilerek oylamaya sunulması bekleniyor.

Tasarının kabul edilmesi durumunda BM Genel Kurulu ilk kez Hamas'ı kınayan bir kararı oylamış olacak.

Tasarıda ayrıca ''Hamas ve diğer militan grupların provokatif tüm eylemlerine ve şiddet olaylarına son vermesi'' çağrısı yapılıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (28.11.2018)
Haberle ilgili daha fazlası: