ABD’den ‘Menbiç’ açıklaması

Güncelleme Tarihi:

ABD’den ‘Menbiç’ açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Kasım 23, 2016 08:42

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de üst düzey YPG liderlerinin Menbiç ilçesinden ayrıldığını bildiklerini belirterek, "Menbiç'teki her bir kişinin durumunu ve nereden geldiğini yüzde 100 kesinlikte söyleyemem" dedi.

Haberin Devamı

Sözcü Cook, Pentagon'daki günlük basın toplantısında Menbiç'teki son durumu ve Türkiye'nin bölgeyle ilgili adımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'la ilgili kaygılarını anladıklarını ve YPG konusunda Ankara ile devamlı iletişim halinde olduklarını anlatan Cook, Suriye'nin kuzeyini kastederek, "Bölgede bazı gerilimler var ve bunları anlıyoruz. Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri de anlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cook'a, daha önce ABD yönetiminin birçok kez "YPG unsurlarının Menbiç'i terk ettiğini" dile getirdiğini ancak geçen haftaki son açıklamada "YPG liderlerinin ilçeyi terk ettiğinin" belirtildiği hatırlatıldı.

AA muhabirinin, "Sonuç olarak şu anda Menbiç'te YPG unsuru var mı?" sorusunu yanıtlayan Cook, "YPG'nin lider kadrosu Fırat'ın doğrusuna daha önce geçmişti. Şu an Menbiç'te bölgeyi DEAŞ tehdidinden koruyan yerel güçler bulunuyor." diye konuştu.

Haberin Devamı

"Yerel unsurlar" olarak ifade edilenler arasında YPG militanlarının olup olmadığının sorulması üzerine Cook, "Menbiç'teki her bir kişinin durumunu ve nereden geldiğini yüzde 100 kesinlikte söyleyemem" değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN KAYGILARI MEŞRUDUR”

DEAŞ tehdidine karşı Türkiye'nin attığı adımlara ilişkin değerlendirmesinde ise Cook, "Türkiye'nin, DEAŞ'ın yönelttiği tehditlerden dolayı duyduğu güvenlik kaygıları meşrudur ve biz de Türkiye ile bu konuda yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin silahlı kolu YPG, ABD'nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!