ABD'den 'İran-Rusya-Suriye petrol ağına' yaptırım kararı

Güncelleme Tarihi:

ABDden İran-Rusya-Suriye petrol ağına yaptırım kararı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 21, 2018 07:56

ABD Hazine Bakanlığı, İran, Rusya ve Suriye'de faaliyet gösteren 5 kişi ve 4 şirketten oluşturduğu gayrimeşru petrol ağını, terör finansmanı nedeniyle yaptırım listesine aldı.

Haberin Devamı

ABD yönetimi, Rus devletine ait bir şirketin ve İranlı yetkililerin aralarında bulunduğu 5 kişi ve 4 kuruluşa, Esed rejimi, Hizbullah ve Hamas'a materyal ve finansal destek verdiği gerekçesiyle yaptırım uygulayacak.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, İran, Rusya ve Suriye'de faaliyet gösteren 9 kişi ve şirketten oluşan gayrimeşru petrol ağının, terör finansmanı nedeniyle yaptırım listesine alındığı bildirildi.

Tahran rejiminin, yaptırım listesine alınan Rus şirketleriyle birlikte çalışarak Suriye hükümetine petrol sağladığı iddia edilen açıklamada, Esed rejiminin petrol karşılığında İran Devrim Muhafızları, Hizbullah ve Hamas'a milyonlarca dolar transfer ettiği kaydedildi.

Buna göre, Suriye vatandaşı Muhammed Amer Alchwiki ve Rusya merkezli şirketi Global Vision Group'u, söz konusu petrol ağında kilit rol oynadığı gerekçesiyle yaptırım listesine eklendi.

Haberin Devamı

Ayrıca, İran Merkez Bankası'nın Uluslararası Departmanı Direktörü Rasul Sajjad ve Yardımcısı Hossein Yaghoobi'nin Alchwiki ve şirketinin para transferlerini gerçekleştirdiği için yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Global Vision Group'un İran petrolünü Suriye'ye Rusya Enerji Bakanlığı'na bağlı Promsyrioimport adlı şirketle yaptığı iş birliği sayesinde sattığı ifade edilen açıklamada, ayrıca Mir Business Bank ve Tadbir Kish Medical and Pharmaceutical Company isimli firmaların gayri meşru para transferleri için paravan olarak kullanıldığı iddiasına yer verildi.

Adı geçen 3 şirkete ilaveten Promsyrioimport'un Direktör Yardımcısı Andrey Dogaev de ABD'nin yaptırım listesine eklendi.

Son olarak Muhammed Qasim al-Bazzal'a, Hizbullah adına faaliyet gösterdiği gerekçesiyle yaptırım getirildiği bildirildi.

Yaptırım kararı çerçevesinde, bu kişi ve şirketlerin ABD’deki olası mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişki kurmaları da yasaklandı.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptırımlarla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Nauert şu sözleri söyledi: "Yaptırımlar, ABD hükümetinin İran'ın yıkıcı faaliyetlerine karşılık verme, terör finansmanını kesme ve tüm İran güçlerinin Suriye'den çıkarılmasını sağlamaya yönelik azami baskı kampanyasının bir parçasıdır. Suriye ve bölgede İran'ın tesiriyle mücadele edeceğiz."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!