ABD'deki kilise saldırısının faili yakalandı

Güncelleme Tarihi:

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 19, 2015 01:17

ABD'nin South Carolina eyaletinde altısı kadın, dokuz kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan kilise saldırısının faili polis tarafından yakalandı.

Haberin Devamı

Charleston kentindeki katliamda, ismi Dylann Roof olarak açıklanan 21 yaşındaki silahlı saldırganın gözaltında olduğu bildirildi.

Polis, ABD'de şok etkisi yaratan saldırıda Afrika kökenli ABD'lilerin gittiği kilisede dokuz kişinin öldüğü bildirildi. Ölenler arasında kilisenin papazı Clementa Pinkney'in de olduğu belirtildi. Pinckney aynı zamanda eyalet senatosu üyesiydi.

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı

Polis saldırganın güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerini yayınladı.

Polis Şefi Gregory Mullen, kilisede sekiz kişinin cansız bedeninin bulunduğunu, bir kişinin de hastanede yaşamını yitirdiğini belirtti. Baskında yaralanan bir kişinin ise tedavisinin sürdüğünü söyleyen Mullen, soruşturmaya FBI'ın da dahil olacağını belirtti.

Haberin Devamı

"Bunun bir nefret suçu olduğuna inanıyorum" diyen Mullen, saldırganın kurbanlarıyla bir saat oturduktan sonra silahını çıkararak içeridekileri vurduğunu söyledi.

ABD basınında çıkan haberlere göre, saldırı sırasında kilisede olan beş yaşındaki bir çocuk ise hayatta kalmak için ölü taklidi yaptı.

Haberin Devamı

SALDIRGAN BEYAZ

Charleston polisi, olayın ardından kaçan saldırganı "20'li yaşlarının başında, beyaz, erkek" olarak tanımlamış, ilerleyen saatlerde kimliğini basına açıklamıştı.

21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylaan Roof'un 'nefret suçu' işlediği belirtiliyor.

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı

Charleston Belediye Başkanı Joseph P. Riley, "Kilisedeki bu olayın tarif edilemez derecede üzücü bir trajedi olduğunu söyleyeceğim" dedi.

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı

Silahlı baskının ardından kilisenin olduğu caddede toplanan mahalle sakinleri böyle dua etti.

Saldırıya hedef olan tarihi Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi, ABD'nin en eski kiliselerinden biri olarak biliniyor.

Haberin Devamı

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı

Saldırı sonrası bir gazeteci böyle gözaltına alındı.

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı

ABDdeki kilise saldırısının faili yakalandı

1968 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden ABD'li insan hakları savunucusu Martin Luther King Jr, saldırıya uğrayan kilisede 53 yıl önce bir toplantıya katılmıştı. Fotoğraf, eşi Coretta Scott King tarafından şiddet içermeyen sosyal değişim mottosuyla kurulan Martin Luther King Jr Center'ın Twitter hesabından paylaşıldı.

Obama: "Tarihimizin karanlık bölümü"

ABD Başkanı Barack Obama da Kaliforniya'nın Los Angeles kentine yapacağı 2 günlük ziyaret öncesinde konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, "tarihimizin karanlık bölümü" ifadesini kullanırken, bu türden açıklamaları çok fazla yapmış olmaktan yakındı.

New York Belediye Başkanı Bill de Balsio ise, Charleston'daki saldırıdan sonra şehirde güvenlik önlemlerinin artırılacağını belirterek, "Herkesin bilmesini isterim ki New York kentinde bu şekilde bir nefret olayına yer yoktur" dedi.

Olaydan hemen sonra zanlının yakalanmasına yardım edenlere ödül vereceğini duyuran yurttaşlık hakları savunucusu Ulusal Eylem Ağı (NAN) kurucu başkanı papaz Al Sharpton, saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!