GeriDünya ABD ile Tayvan arasında füze anlaşması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ile Tayvan arasında füze anlaşması

ABD ile Tayvan arasında füze anlaşması
refid:13305562 ilişkili resim dosyası

Çin ile Tayvan arasındaki ilişkiler yeniden gerilimli bir döneme giriyor. Tayvan, ABD ile 1.1 milyar dolarlık füze savunma anlaşması yaptı. Çin ise Tayvan'la buzları eritmek için güneydeki füzeleri kaldıracağını açıklamıştı.

ABD'li savunma firması Raytheon, Tayvan'la 1.1 milyar dolarlık (yaklaşık 1 milyon 664 bin TL) Patriot füze savunma sistemi anlaşması imzaladı.

CCTV'nin (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre, 2008 yılından beri üzerinde çalışılan anlaşma uyarınca füze üreticisi Raytheon, Tayvan için Patriot hava ve füze savunma sistemi üretecek.

Anlaşma çerçevesinde, Tayvan'da ilk olarak 960 milyon dolarlık kara donanım sistemi kurulacak. Tayvan, ABD'den 1950-2006 yılları arasında 18 milyar dolarlık silah satın aldı.

ÇİN ABD'NİN SİLAH SATIŞINA KARŞI ÇIKIYOR

Çin hükümeti, ABD'nin Tayvan'a silah satışına şiddetle karşı çıkıyor. Son anlaşmayla ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı, dün bir açıklama yapmış ve ABD'nin Tayvan'a silah satışına karşı olduğunu yinelemişti.

Çin'de uzmanlar, geçtiğimiz ay Pekin yönetiminin Tayvan ile arasındaki buzları eritmek için Çin'in güneyinde bulunan füzeleri kaldırmasını beklediklerini söylemişti.

1500 FÜZE TAYVAN'I HEDEF ALIYOR

Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi, geçtiğimiz ay Çin'in bölgesel füzelerinin bazılarını taşımayı planladığını bildirmişti. Tayvan'ın üst düzey savunma yetkilileri, Çin'in Tayvan'ı doğrudan hedef alan 1500 füzesinin olduğunu ileri sürüyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False