ABD ile ittifak PP'ye pahalıya patladı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 15, 2004 13:28

İspanya basını, genelseçimlerde beklentilerin aksine 8 yıllık iktidarından sonra bozguna uğrayan Halkçı Parti'nin (PP), Irak savaşında ABD ile tam ittifak ve 11 Mart'ta Madrid'de düzenlenen kanlı terör eylemi nedeniyle bu darbeyi aldığını savundu.

Haberin Devamı

''İspanya'yı değiştiren 3 gün'' ifadesini kullanan ABC gazetesi, genel seçimlerden 3 gün önce 200 dolayında kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısının halkın görüş değiştirmesinde etkili olduğunu kaydetti.

YENİ BAŞBAKAN ZAPATERO

İspanya'dagenel seçimlerin galibi İspanyol Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Jose Luis Rodriguez Zapatero, henüz 19 yaşındayken partiningençlik kollarında siyasete başladı ve 22 yaşında partide aktif rol üstlendi. 

Sol görüşlü bir ailenin çocuğu olarak 4 Ağustos 1960'da dünyaya gelen Zapatero, avukat olan babası gibi, Leon Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.  

Zapatero, diktatör General Franco döneminden sonra 1982 yılında İspanya'da yapılan ilk seçimlerin galibi olan PSOE'nin Leon'daki parti grup sekreterliği görevine seçildi. PSOE'nin tek başına iktidar olduğu 1986 yılında Leon'dan milletvekili seçilen Zapatero, 18 yıldır milletvekilliği yapıyor. 

PSOE'nin 1996 yılında seçimleri kaybetmesinden sonra istifa eden parti lideri Felipe Gonzalez'in yerine getirilen partinin parlamento grup sözcüsü Joaquin Almunia Amann ile parti içinde Jose Borell Fontelles ve Jose Bono Martinez gibi liderler arasında çıkan kriz nedeniyle PSOE, Halkçı Parti'nin (PP) kazandığı 2000 yılındaki seçimlerde oy kaybına uğrattı. Zapatero, seçimlerden sonra aynı yıl yapılan parti genel kurulunda rakibi Bono Martinez'i yenerek PSOE Genel Başkanlığı'na seçildi. 

Zapatero'nun komutan olan dedesi Juan Rodriguez Lozano'nun, 1936 Ağustos ayında İspanya'da cumhuriyete karşı ayaklanarak iç savaş başlatan General Franco ve diğer askerler tarafından kurşuna dizildiği biliniyor. Evli ve 2 kız çocuğu sahibi Zapatero, siyasi yaşamında ılımlı ve diyaloğa açık biri olarak tanınıyor. 

Haberin Devamı

ABC, İspanyol Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) sorunsuz bir şekilde koalisyon hükümetini kurabileceğini belirtti.

''(Sosyalist lider Jose Luis Rodriguez) Zapatero, seçmenin örneği görülmeyen dönüşüyle (iktidardaki Halkçı Parti'nin başbakan adayı) Mariano Rajoy'u bozguna uğrattı'' ifadesini başlığa çıkaran El Pais gazetesi, 2000 seçimlerine oranla PP'nin yüzde 7 ile 700 binden fazla seçmen kaybettiğini, PSOE'nin ise yaklaşık 11 milyon İspanyol'un oyunualdığını yazdı.

Haberin Devamı

Gazete, Madrid'deki terör eylemine vatandaşların öfkesi nedeniyle seçimlere katılımın yüzde 77 gibi çok yüksek oranda olduğunu kaydetti.El Pais, hükümetin 11 Mart saldırısından öncelikle ETA'yı suçlaması ve Irak savaşında ABD ile tam ittifak yapması nedeniyle puan kaybettiğinisavundu.

El Mundo gazetesi de, ''İspanya PP'yi cezalandırıyor ve Zapatero'ya güven veriyor'' başlığını kullanarak, ''Aznar'ın cezasını Rajoy ödedi'' değerlendirmesini yaptı.

İspanyol demokrasisinde hiçbir zaman tek başına iktidarda olan birpartinin hemen muhalefete düşmediğini hatırlatan El Mundo, ''2000 yılındaki seçimlerde PSOE, IU (Birleşik Sol) ile olan ittifakının hesabını pahalıya ödedi. Şimdi de PP'nin, Bush yönetimi ile birleşen kimliğinin faturası çok korkunç oldu. Birçok İspanyol Aznar'ın arkasındaki Rajoy'a tekme vurarak tepkisini gösterdi'' ifadelerine yerverdi.

Haberin Devamı

La Razon gazetesi de, ''ABD ile haksız Irak savaşında sıkı ittifakın, Madrid'deki katliamla birleşmesi, PP'nin sonunu getirenunsurlar oldu'' diye yazdı.

SEÇİM SONUÇLARI

Genel seçimlerin sonunda 350 koltuklu Meclis'in dağılımı şu şekilde oldu:

PSOE 164 (yüzde 42.64),
PP 148 (yüzde 37.64),
Katalonya bölgesinde faaliyet gösteren Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) 10,
Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 8,
Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 7,
Birleşik Sol (IU) 5,
Kanarya Koalisyonu (CC) 3,
Galiçya Milliyetçi Bloku (BNG) 2,
Aragon Birliği (CHA) 1,
Bask Bölgesi Eusko Alkartasuna (EA) 1
Nafarrao-Bai 1

2000 yılındaki seçimlere oranla oylarını artıran tek parti PSOE ve ERC olurken, PNV, CHA ve EA oy oranlarını korudular. 2000'de yüzde 0.84 ile sadece 1 milletvekili bulunan Katalonya partisi ERC, son seçimlerde oylarını yüzde 2.54'e çıkararak Meclis'te 8 milletvekilininsahibi oldu.

Haberin Devamı

PP'nin en büyük oy kaybı Katalonya, Bask, Galiçya ve Endülüs bölgelerinde oldu.

PP, SENATO'DA BİRİNCİ

Meclis'te hezimete uğrayan PP, Senato'da 25 koltuğu kaybetse de yine birinci parti oldu. 208 koltuklu Senato'da seçimler sonrasında tablo şu şekilde oluştu:

PP 102,
PSOE 81,
Katalonya'daki ERC-ICV-PSC-EUA koalisyonu 12,
CIU4,
PNV 6,
CC 3,
PIL 1.

Öte yandan, ülkenin güneyindeki Endülüs yerel parlamento seçimlerinde hükümetin en büyük ortağı olan PSOE, bu kez tek başına iktidara gelecek çoğunluğa ulaştı.

Haberle ilgili daha fazlası: