GeriDünya 3.5 yıl sonra vize muafiyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3.5 yıl sonra vize muafiyeti

3.5 yıl sonra vize muafiyeti
refid:25281787 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk vatandaşlarının 3.5 yıl içinde Avrupa’da ‘vizesiz’ dolaşabileceğini belirterek düğmeye 16 Aralık’ta Ankara’da basılacağını açıkladı.

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği arasında başlayacak olan ‘Vizesiz Seyahat’ için düğmeye 16 Aralık’ta Ankara’da basılacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu açıklamayı, AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malström ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile dün Brüksel’de düzenlenen bir basın toplantısında yaptı. Davutoğlu bu süreç sonunda en geç 3.5 yıl içinde Türk vatandaşlarının Avrupa’da ‘vizesiz’ dolaşabileceklerini de söyledi.

Davutoğlu, ‘Tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu hem Türk halkı, hem de Avrupalılar için tarihi bir gün’ diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, AB ailesinin bir parçasıdır. Gelecekleri ve kaderleri aynıdır. Üç yıl boyunca AB’deki muhataplarımızla omuz omuza, birlikte çalıştık. Tarih boyu Avrupa’nın parçası olmuş olan Türk halkı, en geç 3.5 yıl içinde ve belki de daha erken vize muafiyetine kavuşacaktır. Resmi ilanını ve ilk toplantısını 16 Aralık’ta Ankara’da yapacağız. Paralel olarak geri kabul anlaşmasını imzalayacağız”.

AB: Tarih için erken

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle ise bu sürecin ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını, Türkiye’nin AB üyeliğinin müzakerelerine canlılık getireceğini söyledi. AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ise ne zaman vize muafiyetinin başlayacağı sorusunu “Tarih vermek için çok erken. Biraz daha bekleyelim. Çünkü hiç kimsenin bunu geciktirmek için sebebi yok. Ama sürecin de doğru şekilde yerine getirilmesi gerekiyor” şeklinde cevaplandırdı.

EGEMEN BAĞIŞ DA "ÜÇ YIL" DEDİ

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle