ANKARA HABERLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat Kalkanı açıklaması: Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyor

DHA
27.12.2016 - 20:02 |Son Güncelleme :
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Fırat Kalkanı açıklaması: Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyor
DHA

 Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA) - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyorlar. Verdikleri söz farklıydı, şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı şekilde devam ediyoruz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin, Afrika'ya sömürgecilerin baktığı gibi bakmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarih boyunca dayanışmayı ve iş birliğini kendimize rehber edindik. Daha 50-60 yıl öncesine kadar elmas, altın, petrol için Afrika insanının kanını dökmekten çekinmeyenler bugün bize insanlık dersi vermeye cüret ediyor. Kendi kanlı tarihlerine bakmadan ülkemizi insan hakları ve demokrasi üzerinden eleştirmeye çalışıyorlar. Batı başkentlerinin şık kaldırımlarının altında Afrikalı kardeşlerimizin kanı ve gözyaşı vardır. Maalesef kıta ülkeleri bugün dahi sömürgecilerin işledikleri suçların, geride bıraktıkları sistemin sıkıntılarıyla yüzleşmektedir. Afrika'nın kara gün dostu olarak ilişkilerimizi derinleştirmek istiyoruz" diye konuştu.

"ÇIKILAN BU YOLDAN GERİ DÖNMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'na koalisyonun hava desteği vermemesini ve bu konuya ilişkin hükümetten yapılan açıklamaları nasıl değerlendirdiği sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "DEAŞ terör örgütünü biz El Bab'da şu anda dört bir taraftan kuşatmış vaziyetteyiz. Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyorlar. Verdikleri söz farklıydı, şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı şekilde devam ediyoruz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil. Rakka'dan geliyormuş, gelmiyormuş. Bütün bu olaylar bir stratejidir. Unutmayın stratejinin içinde taktikleri de vardır. Stratejinin gerekleri de yapılır. Bütün taktikler de değerlendirilir. Ona göre bu adımlar atılır. Koalisyon güçlerinin başında söyledikleri şuydu. 'DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz' diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ'a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere PYD/YPG bunlara destek veriyorlar. Hepsinin tescilli olarak, resimle, fotoğrafla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var"

"TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE İLKESİNİ TAHAKKUK ETTİRECEĞİZ"

Fırat Kalkanı Harekatı'nın devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor. Ama geri dönemeyiz artık. Biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz. 'Devlet nerede, hükümet nerede' dedirtmemek için hükümet olarak, devlet olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız. Şu anda El Bab'da güvenlik güçlerimiz mücadelesini sürdürüyor. Sürdürmeye de devam edecek" dedi.

'ASTANA' AÇIKLAMASI: TERÖR ÖRGÜTLERİ KESİNLİKE BUNA KATILMAYACAK

Ankara ve Moskova'nın Suriye'de ülke genelinde ilan edilecek bir ateşkes için yürütmesi planlanan Astana sürecinden bir ateşkesin çıkıp çıkmayacağı konusundaki görüşleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Cenevre maalesef boş çıktı. Kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda Sayın Putin ile yaptığım görüşmede Sayın Putin bize Astana'yı teklif etti; ama bu Astana Zirvesi'ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa buna biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler Dışişleri Bakanları seviyesinde yürütülüyor. Ama daha sonraki seviyede işin hakkı veriliyorsa, doğru yürüyorsa tabi ki bunu yine liderler seviyesinde de görüşmek suretiyle adımlar atılır; ama bu liderler seviyesinde de kimler katılacak o da önemli. Terör örgütleri kesinlikle buna katılmayacak. Terör örgütleri katılmadan bu görüşmeler başlayıp, bunu eğer bir yere kavuşturabilirsek bizleri mutlu edecektir. İlk etapta ılımlı muhalifler gibi bunun yanında İran, Rusya, Türkiye gibi katılması halinde Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin burada yer alması bizim temennimizdir"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat Kalkanı açıklaması: Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Aralık 2016 tarihinde saat 20 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat Kalkanı açıklaması: Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Ağustos 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:00
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı