Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? Doktor, ebe, hemşire başvuru şartları neler? 27 bin sağlık personeli alımında son durum

Güncelleme Tarihi:

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman Doktor, ebe, hemşire başvuru şartları neler 27 bin sağlık personeli alımında son durum
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 06, 2022 21:02

Sağlık Bakanlığı 27 bin personel alımı başvuru tarihi adayların odaklandığı konuların başında yer alıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla 2022 yılının sonuna kadar sözleşmeli sağlık personeli alımı yapacak olan Sağlık Bakanlığı, kadro ve branş dağılımını yayınladı. Buna göre doktor, uzman doktor, ebe, hemşire, sağlık memuru gibi branşlardan alım yapılacak. Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvuru şartları, süreçte önem taşıyacak. Gözler şimdi başvuru tarihlerinde. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? Doktor, ebe, hemşire başvuru şartları neler? İşte, sağlık personeli alımı ile ilgili ayrıntılar.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanlığı doktor, ebe, hemşire alımı başvuruları ne zaman, sorusunun yanıtı gündemde yer almaya devam ediyor. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre Sağlık Bakanlığı 2022 yılının sonuna kadar sözleşmeli sağlık personeli alımı yapacak. Bakanlık tarafından açıklanan kadro dağılımı; 19 bin 694 uzman tabip, 7 bin 114 tabip, 147 ebe, 38 sağlık memuru, 1 diş tabibi, 1 diyetisyen, 3 hemşire, 1 psikolog ve 1 sağlık teknikeri şeklinde olacak. Ancak başvuru tarihleri ve şartları henüz açıklanmadı.

SAĞLIK BAKANLIĞI 27 BİN PERSONEL ALIMI KADRO VE BRANŞ DAĞILIMI

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 2022 yılının sonuna kadar sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam edilecek personel sayısı 27 bin olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan karara göre; eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında, sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2022 yılının sonuna kadar uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 bin olarak tespit edildi. Karara göre; 2022 yıl sonuna kadar 19 bin 694 uzman doktor, 7 bin 114 doktor, 147 ebe, 38 sağlık memuru, 3 hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknikeri sözleşmeli olarak istihdam edilecek.

Haberin Devamı

SAĞLIK PERSONELİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI VE TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Başvuru şartları ve tarihleri hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Ancak mart ayında yapılan 10 bin personel alımı başvuru şartları şöyle açıklanmıştı;

7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu hükümleri gereğince arşiv araştırması sonucuna göre atama işlemi yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman Doktor, ebe, hemşire başvuru şartları neler 27 bin sağlık personeli alımında son durum

657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

Haberin Devamı

Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

Odyolog, Perfüzyonist, Dil ve Konuşma Terapisti ile Sağlık Fizikçisi pozisyonlarını, ilgili alanda yüksek lisansı/doktorası bulunduğundan tercih etme hakkı olan adayların tercih ekranında ilgili seçeneği işaretlemeleri gerekmektedir. İlgili seçeneği işaretleyen adayların ilgili sözleşmeli pozisyonları tercih etmelerine izin verilecektir.

Haberin Devamı

Adayların verdikleri beyanlarının sorumluluğu kendilerine aittir. Bu alanda yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adaylar, yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adayların, yerleştirilseler dahi Sağlık Bakanlığınca atamaları yapılmayacaktır.

Haberle ilgili daha fazlası: