Mezarlığa giderken abdest alınır mı? Mezarlık ziyareti abdestsiz yapılır mı?

Güncelleme Tarihi:

Mezarlığa giderken abdest alınır mı Mezarlık ziyareti abdestsiz yapılır mı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 10, 2024 11:15

Mezarlığa giderken abdest alınır mı sorusu, pek çok vatandaş için kritik bir önem arz ediyor. Mezarlık ziyareti abdestsiz yapılıp yapılmadığı, bugün ya da yarın mezarlıklara gidip yakınlarının kabirlerini ziyaret edecek olan pek çok kişinin araştırdığı konu oldu. Peki, Mezarlık ziyareti abdestsiz yapılır mı? İşte, o detaylar

Haberin Devamı

Mezarlık ziyaretlerinin abdetsiz yapılmamasına yönelik herhangi bir dini hüküm bulunmamaktadır. Ancak mezarlık ziyaretinin belirli adabı da bulunmaktadır. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın o konu hakkında yayımladığı detaylar;

MEZARLIĞA GİDERKEN ABDEST ALINIR MI?

Mezarlıkların ziyaret edilmesi, bu vesileyle ölümün hatırlanması ve orada yatanlardan ibret alınması dinimizin tavsiye ettiği hususlardandır.

Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), geceleri Baki’ kabristanına gelir ve “Müminler yurdunun sakinleri, sizlere selam olsun. İnşaallah biz de size katılacağız. Bizler ve sizler için Allah’tan afiyet dilerim; Allah’ım, Baki’ kabristanında bulunanları bağışla.” (Müslim, Cenâiz, 102) diye dua ederlerdi. Kabir ziyaretinde bulunan kişinin ölü için dua etmesi ve Kur’an okuyarak sevabını orada bulunanların ruhlarına bağışlaması uygun olur.

Ancak, kabir ve türbe ziyaretlerinde İslam’ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen, itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak, kabrin parmaklık ve taşlarını öpmek, onlara sarılıp ağlamak İslam ile bağdaşmaz. Türbelerde yatan kişileri beşer üstü varlıklar olarak görmek; bu zatların duaları kabul ettiğine, ilâhi kudretlerinin olduğuna inanmak doğru olmadığı gibi, bir kısım ihtiyaç ve dilekleri onlara arz etmek, kendilerinden medet ummak, bu ziyaretleri dinî bir vecibe gibi telakki etmek; bez bağlamak, mum yakmak, kurban kesmek, şeker vb. yiyecek maddeleri dağıtarak onlardan yardım dilemek gibi davranışlarda bulunmak da, tevhid dini olan İslam’la bağdaşmaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek iman açısından tehlikeli bir davranıştır.