İZMİR HABERLERİ

Baş ağrınızı ihmal etmeyin

DHA
13.05.2017 - 11:12 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'deki Özel Tınaztepe Hastanesi'nin Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Levent Tosyalı, özellikle geçmeyen baş ağrılarının hafife alınmaması ve mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

Beyin kanamasının beyin damarlarının bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde kan birikmesi olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Levent Tosyalı, "Hipertansiyona (yüksek tansiyon) bağlı beyin kanaması, toplumda en sık görülen ikinci ölüm nedeni ve üçüncü sıradaki sakatlık nedenidir. Her yıl yaklaşık bin kişiden üçünde beyin kanaması görülebilir" dedi.

Beyin kanaması geçiren kişilerde en sık görülen belirtilerin şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç bozukluğu ve uzuvlarda güçsüzlük olduğunu bildiren Op. Dr. Tosyalı, her baş ağrısının beyin kanaması işaretçisi olmadığını, ancak özellikle şiddetli baş ağrısı şikayetleri için mutlaka bir uzmana muayene olunması gerektiğini hatırlattı.

Baş ağrılarının birçok çeşidinin ve sebebinin olduğunu söyleyen Op. Dr. Tosyalı, şunları söyledi:

"Baş ağrıları birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılabilir. Birincil baş ağrıları, gerilim tipi baş ağrısı, migren ve küme baş ağrısıdır. İkincil baş ağrıları ise göz ve sinüs enfeksiyonları, beyin tümörleri, kafa travmaları, beyin damar hastalıkları, metabolik veya ilaçlara bağlı hastalıklarda görülebilir."

TANSİYON DEĞERLERİNE DİKKAT

Bahar aylarında sıcaklık değişimine bağlı görülen baş ağrılarının olağan kabul edildiğini belirten Op. Dr. Tosyalı, ağrının uzun sürmesi ve ağrının berberinde başka belirtilerin ortaya çıkmasının dikkate alınması gerektiğinin altını çizerek şu bilgileri verdi:

"Israrcı baş ağrılarıyla bulantı ve kusmanın beraber olması kanama belirtisi olabilir. Beyin kanaması gelişmeden tanı koymak önemlidir. Erken tanı koyarak nedene yönelik tedavi ve cerrahi girişimlerin ardından hastaların yaşantılarını normal devam ettirmeleri mümkün olabilmektedir."

Beyin kanamalarının önlenebileceğini de hatırlayan Op. Dr. Tosyalı, "Yüksek tansiyon hastasıysanız, tansiyonunuzu kontrol altında tutmanız riski azaltacaktır. Ailenizde beyin kanaması öyküsü ve sizde ilaçlarla geçmeyen, günlük aktivitenizi kısıtlayan baş ağrısı şikayetiniz varsa bir uzmana başvurmanız ve altta yatan nedeni ortaya çıkarmak uygun olacaktır" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Baş ağrınızı ihmal etmeyin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Baş ağrınızı ihmal etmeyin haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  04:15
 • Güneş
  05:54
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  21:53
Sayfa Başı