YTHP’den, Nafiz Sami Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’

Güncelleme Tarihi:

YTHP’den, Nafiz Sami Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’
Oluşturulma Tarihi: Mart 22, 2024 11:59

Yenilikçi Türk Hareket Partisi (YTHP) Kosova’da Türk toplumunun Anayasal haklarının kazanıldığı ve Kosova’da Türkçe eğitimin başladığı 20 Mart 1951 kararlarının yıl dönümü nedeniyle, yönetmen ve tiyatro sanatçısı Nafiz Sami Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’ takdim etti.

Haberin Devamı

KOSOVA’da Türk toplumunun Anayasal haklarının kazanıldığı ve Kosova’da Türkçe eğitimin başladığı 20 Mart 1951 kararlarının yıl dönümü vesilesiyle, Yenilikçi Türk Hareket Partisi tarafından usta tiyatrocu-sanatçı Nafiz Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’ verdi. Yenilikçi Türk Hareket Partisi tarafından düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan YTHP Genel Başkanı Ertan Simitçi, “YTHP olarak üçüncü defa yaşam boyu hizmet ödül törenini düzenlemekteyiz. Amacımız, Kosova Türk toplumunun Anayasal haklarının kazanıldığı 20 Mart 1951 tarihine anlam katmak ve bu günü anmak adına çeşitli etkinlikler düzenlemeyi kendimize görev edindik. Kosova’da ilk Türk sivil toplum kuruluşlarının kurulduğu bu anlamlı tarihi, Türk toplumuna farklı alanlarda hizmet etmiş kişilere ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’ takdim ederek kutlamaktayız. Bu yıl YTHP Yürütme Kurulu’nun almış olduğu karar ile, yıllarca sanat ve tiyatro alanında büyük fedakârlıklarla Türk tiyatrosunun yaşatılmasına ve gelişmesine katkı sunan, yeni tiyatrocular yetiştiren ve herkesin büyük bir hayranlıkla izlediği usta oyuncu ve yönetmen Sayın Nafiz Sami Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’nü takdim etmekten büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Kendisinin Türk toplumunun usta bir tiyatro sanatçısı olarak çok güzel bir jübile yapmasını diliyorum” dedi.

YTHP’den, Nafiz Sami Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’
YTHP’den, Nafiz Sami Gürcüali’ye ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’
‘GURUR VE ONURLA HİZMET ETTİK’
Simitçi’nin ardından sözü alan Gürcüali de, bu ödüle layık görüldüğü için YTHP yönetimine teşekkür etti. Gürcüali, “Kırk yıldır bu alanda toplumumuza gurur ve onurla hizmet ettik. Bu süreçte Zekir Sipahi’nin büyük payı vardır. Bizleri bu yolda teşvik etti, öğretti. Bizler de öğrendik, öğrettik ve burada bulunan genç sanatçıları yetiştirdik” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından YTHP Genel Başkanı Simitçi, Gürcüali’ye ödülünü takdim etti. Yaşam Boyu Hizmet Ödül töreninde, YTHP üyeleri ve Türk tiyatrosu sanatçıları da yer aldı. Tören aile fotoğrafı ile sona erdi.

Haberin Devamı

NAFİZ SAMİ GÜRCÜALİ KİMDİR?
1951 yılında Prizren’de dünyaya gelen Nafiz Sami Gürcüali, sahne hayatına 1969 yılında Zekir Sipahi’nin yönettiği tek perdelik oyunla başlamıştır. Sahne sanatlarındaki ilk dönemlerinde televizyon ve radyo oyunlarında yer almıştır. 1978 yılından itibaren Prizren Kültür Evi Türk Tiyatrosunda yeni kuşak tiyatro sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Gürcüali, bu dönemde çok sayıda eserin sergilendiği oyunlarda rol almış ve yönetmiştir. Prizren Türk tiyatrosuna katkıları nedeniyle Prizren Kültür Evi Türk Tiyatrosu ‘Nafiz Gürcüali’ ismini taşımaktadır. Bugüne dek yüze yakın oyun sahneye koyan Gürcüali hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

BAKMADAN GEÇME!