YTB’den Türkçe Ödülleri Yarışması

Güncelleme Tarihi:

YTB’den Türkçe Ödülleri Yarışması
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 30, 2022 13:54

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türk Diasporası içerisinde yazın alanındaki yetenekleri keşfetmek amacıyla ‘YTB Türkçe Ödülleri’ yarışmasını düzenliyor. Yarışmaya son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2022 olarak belirlendi.

Haberin Devamı

YURTDIŞI Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında yaşayan vatandaşların ana dilleri olan Türkçe konusundaki yetkinliklerini ve ifade kabiliyetlerini artırmaları amacıyla ‘YTB Türkçe Ödülleri’ yarışması düzenliyor. Yarışma, aynı zamanda vatandaşların Türk diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımlar ortaya koymasını da teşvik ediyor. Bu yıl 4’üncü kez düzenlenen yarışmada, deneme, öykü, şiir, ilk kitap alanlarına ek olarak diaspora çocuk edebiyatı türüne de yer veriliyor. Toplamda beş kategoride düzenlenecek yarışmada her kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacak. Seçici kurulun esas alacağı değerlendirme kriterleri arasında Türkçenin doğru ve etkili kullanımı, dil bilgisi, özgünlük, başvuru yapılan kategorinin şeklî ve teknik özelliklerine asgarî düzeyde uygunluk ile üslup olacak. Ayrıca yarışmada yer alacak eserin, Türk Diaspora edebiyat üretimini artırması, zenginleştirmesi ve bu türe yönelik yeni açılımlar kazandırması da değerlendirme açısından önem taşıyor.
Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Haziran 2022 olarak belirlendi. Adaylar yarışma başvurusunu ise ‘Online Başvuru Sistemi’ adresinden yapacak. Başvuru için istenen evraklar ise adreste yer alan ilgili bölümlerde bulunuyor. Yarışmayı kazananların ilanı ise 01 Eylül 2022 tarihinde yapılacak. Yarışmaya ilişkin, özgeçmiş şablonu ve şartnameler de ‘Online Başvuru Sistemi’ adresinden indiriliyor.

BAKMADAN GEÇME!