Yaza, müzik ve dansla merhaba

Güncelleme Tarihi:

Yaza, müzik ve dansla merhaba
Oluşturulma Tarihi: Haziran 22, 2023 10:49

Almanya’nın başkenti Berlin’de ‘Dünya Müzik Günü’ olarak bilinen ‘Fete de la Musique’ kapsamında 200 farklı noktada sahne kuruldu. Etkinlik kapsamında 591 amatör ve profesyonel müzik grubu kurulan sahnelerde ücretsiz konser verdi.

Haberin Devamı

SOKAKLARA, kulüplere, kiliselere, mağazalara kurulan sahneler, bu sene ilk kez hastane ve kliniklerde de kuruldu. Tamamı halka açık ve ücretsiz olan konserlerde, birçok müzik türü seslendirildi. Etkinlik kapsamında çocuklar için özel yemekli konserler düzenlenirken, oyun alanları oluşturuldu. Berlinliler, etkinlikle bütün gün dans ederek yazı karşıladı. Fransa kökenli olan ‘Fete de la Musique’ müzik şöleni, 1995’ten bu yana her yıl, yaz mevsiminin resmi başlangıç tarihi olan 21 Haziran’da Berlin’de de kutlanıyor.

Yaza, müzik ve dansla merhaba

Yaza, müzik ve dansla merhaba

Yaza, müzik ve dansla merhaba
MÜZİSYENLER PARA ALMIYOR
Başkentliler, yaz aylarının gelişini müzik ve dansla karşılıyor. Şölene katılan müzik grupları da para almıyor. O gün için verilen özel izinle hastaneler, okullar veya anıtlar gibi korunan tesislerin rahatsız edilmemesi koşuluyla, 21 Haziran’da akşam saat 22.00’ye kadar Berlin genelinde halka açık caddelerde, meydanlarda ve yeşil alanlarda müzik yapılıyor. Bazı kulüpler, barlar ve diğer eğlence mekânları ise müziklere ve eğlenceye iç mekanlarda gece geç saatlere kadar devam ediyor. ‘Fete de la Musique’, dünya çapında 540’tan fazla şehirde gerçekleştiriliyor. Uluslararası müzik festivaline Avrupa’da yaklaşık 300 şehir katılırken, sadece Almanya genelinde 50’den fazla kent şölene iştirak ediyor.

BAKMADAN GEÇME!