Usta oyuncudan kötü haber!

Güncelleme Tarihi:

Usta oyuncudan kötü haber
Oluşturulma Tarihi: Eylül 05, 2023 12:36

Nürnberg Objektif Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni, tiyatro ve sinema sanatçısı Mehmet Ulay, Almanya’da hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

ESKİ bir Nürnbergli olan ünlü sanatçı Mehmet Ulay, kanser tedavisi gördüğü Erlangen Tıp Fakültesi’nde hayatını kaybetti. Ulay’ın cenazesi Nürnberg Güney Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Yaşamı boyunca çok sayıda tiyatro oyunu ve sinema filminde rol alan Ulay, 1942’de İstanbul’da doğdu. 1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’na giren Ulay, 1969 yılında yüksek öğrenim ve dil eğitimi için İngiltere’ye gitti. 1971’e kadar İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda çalışan ve özel tiyatro eğitimi alan Ulay, Ankara Sanat Tiyatrosu ‘Otlak’ oyununda merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hakaret ettiği iddiasıyla kapatılınca, Dışişleri Bakanlığı’nın konsolosluk memur sınavlarına katıldı. Sınavı kazanan Ulay ardından Nürnberg Başkonsolosluğu’nda çalışmaya başladı. Memur olarak çalışırken dönemin başkonsolosundan özel izin alarak Nürnberg Türk Tiyatro Grubu’nu kurdu. Prag’da kukla tiyatrosu için 3 ay eğitim aldıktan sonra Avrupa’da ilk kez ‘Hacivat-Karagöz’ oyunlarını canlı performansla sergiledi.

Usta oyuncudan kötü haber

Haberin Devamı

‘ONURSAL BAŞKAN’ OLDU
Türkiye’deki birçok tiyatro oyununu Nürnberg’e getiren, Devlet Tiyatrosu’nun tüm Avrupa organizasyonlarını üstlenen, Berlin’den oyunlar getirip seyircisiyle buluşturan Ulay, Hürriyet’e verdiği son röportajında ise şunları söyledi: “O dönem ‘Dünya Çocuk Yılı’ ilan edilmişti. Nürnberg’de ilk kez 25-30 okulun katılımıyla dev bir kutlama gerçekleştirdim. Sürekli Türk-Alman dostluğunu pekiştirmek için çaba harcadım. Son yıllarda Türkiye’deki projelere ara verdim. Benim yıllar önce Nürnberg’de başlattığım Türk Tiyatrosu kıvılcımını üstlenen Objektif Sahne Tiyatrosu’nda oyun yönetmeye zaman buldum. Birlikte ‘Huylu Huyundan Vazgeçmez’ oyununu çıkardık. Oyuncuların başarılarını görünce bir süre birlikte çalışmaya karar verdim. Verdiğim destek nedeniyle OKM Yönetim Kurulu Üyeleri beni ‘Onursal Başkan’ seçtiler.”

Usta oyuncudan kötü haber

Usta oyuncudan kötü haber


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!