GeriAvrupa ‘Ülkemizde ırkçılık günlük hayatta sıradanlaştı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ülkemizde ırkçılık günlük hayatta sıradanlaştı’

‘Ülkemizde ırkçılık günlük hayatta sıradanlaştı’
Abone Olgoogle-news

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hanau’da bir yıl önce 9 göçmenin öldürüldüğü ırkçı saldırıdan duyduğu üzüntüyü ifade etti.

“Ülkemizde ırkçılık günlük hayatta sıradanlaştı, yaşamı mahvediyor, öldürüyor. Hanau’da olanları hiçbirimiz tahmin etmedik diyemez” değerlendirmesinde bulunan Maas, iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Almanya’da 33 bin aşırı sağcının yaşadığını, bunların 13 binin şiddet eğilimli olduğunu açıkladığını hatırlattı. Maas paylaşımında, “Bu eğilim artıyor. Neden bizde tüm alarm zilleri çalmıyor?” sorusunu da sorarak kurbanların yakınlarına yönelik tutumu eleştirdi: “Kurbanların yakınlarının bugün hâlâ resmi makamlarda ve kurumlarda karşı karşıya kaldıkları saygısızlıktan ve bürokratik soğukluktan şikâyet etmeleri nasıl olabiliyor? Belki bu, kurbanların isimleri Peter, Marie veya Georg değil de Fatih, Mercedes ve Sedat olduğu içindir. Onları ülkemizde eşit haklara sahip vatandaş olarak değil, yabancı olarak gördüğümüz içindir. Kurumlarda, resmi dairelerde, mağazalarda, okullarda, otobüs ve trenlerde günlük ırkçılık bizi değil, onları etkilediği içindir.”

‘Ülkemizde ırkçılık günlük hayatta sıradanlaştı’
Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de meydana gelen ırkçı terör saldırısının birinci yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Almanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue’de bayraklar yarıya indirildi.

‘IRKÇILIK ARAŞTIRMASI YAPILMALI’
“Yapısal ırkçılığı ortaya çıkaralım ve aramızdan uzaklaştıralım. Güvenlik güçlerinde aşırılık, antisemitizm ve ırkçılık araştırması yapılması bir ilk adım olabilir. Aşırı sağcı ve ırkçı uluslararası ağlara karşı ciddi mücadele edelim. Kamuoyunda ve parlamentolarda ırkçı kışkırtmalara karşı çıkılmalı, aşırı sağcı popülistlerle siyasi olarak mücadele edilmeli.”
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de Almanya’daki tüm insanların güvenli bir şekilde yaşayabilmeleri gerektiğini belirterek, “Aşırı sağcılık, ırkçılık ve antisemitizm zehrini yayanlara karşı özgür yaşam tarzımızla mücadele ediyoruz” paylaşımında bulundu.

False