Sperm bağışı çağrısı

Güncelleme Tarihi:

Sperm bağışı çağrısı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 02, 2015 12:36

İngiltere’nin ilk ulusal sperm bankasına açılışından bir yıl sonra sadece 9 sperm bağışçısının kayıt olduğu ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Yetkililer yaşlı ve eşcinsel çiftlerden gelen yoğun talep nedeniyle açılan bankanın hükümetin kabul ettiği yeni yasaların sperm bağışçılarının kimliklerini gizli tutmasını imkansız hale getirdiği için yeterli bağış alamadığını belirtti.

Ayrıca on erkekten sadece bir tanesinin spermlerinin resmi bir bağışçı olmasına yetecek denli güçlü olduğu ve bu durumun da bankanın kabul edebildiği bağışların sayısına bir sınırlama getirdiği açıklandı.

Konuyla ilgili İngiliz basınına konuşan Sperm Bankası CEO’su Laura Witjens, bağışları artırmak için Eylül ayında geniş kapsamlı bir reklam kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

Witjens kampanya kapsamında erkeklerin kibrine sesleneceklerini ve sperm bağışçısı olarak seçilen erkeklerin “Superman” olarak lanse edileceğini söyledi.

Sperm bağışı çağrısı


DANİMARKA’DAN İLHAM ALDIK

Kampanyanın detaylarını Guardian gazetesine anlatan Witjens, yol haritalarını çizerken Danimarka’dan, ABD’den sonra İngiltere’ye en çok sperm ihraç eden ülkeden, ilham aldıklarını söyledi.

Witjens “Eğer reklamlarda ‘Erkekler gücünüzü, ne kadar iyi olduğunuzu bana gösterin’ dersek yüzlerce bağışçı ediniriz. Danimarkalılar bu işi böyle yaptı. Gururla bu bir Viking işgali diyor en büyük ihraç mallarının Lego, bira ve sperm olduğunu söylüyor, bu durumla gurur duyuyorlar” dedi.

İngiltere’de sperm bankası National Gamete Donation Trust ve Birmingham Kadın Hastanesi ortaklığında kuruldu.

İngiltere’de sperm bağışı ile ilgili yasalar 2005 yılında değiştirildi ve bu tarihten sonra doğan tüm çocukların 18 yaşına ulaştıklarında biyolojik babalarını araştırıp bulma hakkına sahip olduğu belirtildi. Bu bir çok İngiliz erkeğinin sperm bağışçısı olmaya çekinerek yaklaşmasına neden oldu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!