Schröder’e büro yok

Güncelleme Tarihi:

Schröder’e büro yok
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 04, 2023 18:04

Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder’in Federal Meclis’e ait büroyu kullanmasının iptal edilmesine Berlin İdari Mahkemesi de onay verdi.

Haberin Devamı

1998-2005 yıllarında Almanya’nın başbakanlığını yapan ve görevi bıraktıktan sonra milletvekilliğinden de istifa ederek Rusya’nın enerji şirketi Rostneft’in yönetiminde görev aldığı için ‘Putin dostu’ olarak bilinen Schröder’in kullandığı büro Putin’in Ukrayna’da savaşı başlatmasından kısa bir süre sonra Federal Meclis Bütçe Komisyonu tarafından ‘eski Başbakan olarak fahri görevler üstlenmediği’ gerekçesiyle iptal edildi. Büro çalışanları da istifa ederek görevi bırakırken, Schröder, kendisine haksızlık yapıldığını ileri sürerek mahkemeye başvurdu. Berlin İdari Mahkemesi’nde bugün (perşembe) yapılan duruşmada, Gerhard Schröder’in Federal Meclis Bütçe Komisyonu’na açtığı dava başvurusu geri çevrilirken, Federal Meclis’e ait bürosunu kullanma hakkı olmadığına karar verildi.
Almanya’da geçerli yasal düzenlemelere göre eski Cumhurbaşkanları ile Başbakanları yaşadıkları sürece kullanmak üzere Federal Meclis’e ait binalarda büro veriliyor. Aynı zamanda büroda çalışan sekreter, danışman ve yardımcılarının ücretleri de karşılanıyor. Kendilerine bir otomobil ve şoför de tahsis ediliyor.

BAKMADAN GEÇME!