Scholz Tahran’ı kınadı: ‘Bölge yangın yerine dönecek’

Güncelleme Tarihi:

Scholz Tahran’ı kınadı: ‘Bölge yangın yerine dönecek’
Oluşturulma Tarihi: Nisan 14, 2024 14:06

İran’ın, İsrail’e saldırılarını üç gün sürecek Çin ziyareti yolculuğunda öğrenen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Tahran’ın tutumunu kınadı.

Haberin Devamı

HÜKÜMET Sözcüsü Steffen Heberstreit, Şansölye Scholz adına “İran bu sorumsuz ve hiçbir şekilde savunulamayacak saldırılarla bölgeyi yangın yerine dönüştürme riski yaratmaktadır. Bu zor saatlerinde Almanya İsrail’in yanındadır. Gerekli reaksiyonlar için G7’deki partnerlerimiz ve NATO’daki müttefiklerimizle sıkı irtibat halindeyiz”açıklamasında bulundu.

‘HEP BİRLİKTE BU ŞİDDETİN SONLANMASINI SAĞLAMALIYIZ’
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, İran’ın saldırılarını aynı şekilde kınadı. Bakan Baerbock, “İran’ın İsrail topraklarına giriştiği saldırıları şiddetle kınıyoruz. Tüm dayanışmamız İsrail içindir. Bunu İsrail’deki mevkidaşıma da ilettim. İran bu saldırıları Şam’daki saldırıya bir misilleme olarak niteledi. Bu gece İran bölgeyi nerdeyse tam bir kaosa sürükledi. İsrail’in işleyen hava savunması ve partnerlerin desteği sayesinde bazı istisnalar dışında tüm saldırılar boşa çıkarıldı. Dünya genelinde kınamalar, ABD, İngiltere ve bölgedeki reaksiyonlar şunu açıkça ortaya koyuyor: İran bu saldırgan tutumuyla izole olmuştur. Ve İsrail güçlü olduğunu ve kendisini savunabileceğini göstermiştir. İran’ı başka saldırılarda bulunmamaya davet ediyoruz. Milyonlarca kadın, erkek, çocuk İsrail’de, İran’da ve bölgedeki başka ülkelerde dün gece uyuyamadı. Biz sürtüşme istemiyoruz. Bu tırmanmalara yer verilmemeli. Biz her türlü tırmanmalara karşıyız. Hep birlikte bu şiddetin sonlandırılmasını sağlamalıyız” açıklamasında bulundu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!