Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası!

Güncelleme Tarihi:

Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 18, 2023 10:39

Nürnberg’in ilk Türk ortopedist doktoru unvanına sahip, aynı zamanda uzman spor hekimi Dr. İsmail Baloğlu’na, Nürnberg’in vatandaşlık şeref madalyası verildi. Nürnberg tarihi Belediye binasının konuk ağırlama salonunda düzenlenen ödül töreninde Dr. İsmail Baloğlu’na ödülünü Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König takdim etti.

Haberin Devamı

NÜRNBERG Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, törende yaptığı konuşmada Dr. İsmail Baloğlu’na övgüler yağdırarak şunları söyledi: “Dr. Baloğlu, Nürnberg’de ortopedi dalında ilk Türk doktoru olarak görev yaptı ve Antalya-Nürnberg kardeş şehir olmasında ayrıca Nürnberg Presse Clüb ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin oluşmasında çok emek verdi. Türk-Alman dostluğunun pekişmesinde büyük çaba sarf eden Baloğlu, 2004 senesinde Bavyera Türk-Alman Tabipler Birliği’nin kurulmasına öncülük ederek 10 sene Türk-Alman Tabipler Birliği’nde başkanlığı yaparak bölgedeki Türk-Alman ve diğer ülkelerin doktorları ile birlikte vatandaşlarımıza yönelik düzenli sağlık seminerleri, konferanslar verdi. Dr. Baloğlu, 2003 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Liyakat Nişanı ve 2010 yılında Bavyera Eyalet Liyakat Nişanı almaya layık görüldü”.

Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası

Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası

Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası

Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası
‘BU MADALYA BENİ ÇOK DUYGULANDIRDI’
Aynı zamanda uzman spor hekimi olan, Türk-Alman Tabipler Birliği’nin Onursal Başkanlığı’nı yapan Dr. Baloğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Güzel bir eşim ve iki kız bir erkek çocuk babasıyım. Kız çocuklarım Dr. Selin Prause (40) Radyoloji uzmanı ve Renan Baloğlu (35) Event Management. Oğlum da Dr. Volkan Baloğlu (32) mühendis. Almanya’ya lisan öğrenmek için 1977 yılında Goethe Enstitüsü’ne geldim. O yıllarda Almanya’da inanılmaz bir doktor kıtlığı vardı ve hastaneler beni Goethe Enstitüsü’nde buldu. Geçmiş tarihte bana yapılan iş teklifi cazip geldi ve teklifi kıramayarak Almanya’da kaldım. 24 yaşında geldiğim Almanya’da, nasipse bu sene 70 yaşına basacağım. Nürnberg’de 44 senemi doldurdum. Nürnberg şehrini çok ama çok seviyorum. Daha önce de 2003 yılında ‘Almanya Cumhurbaşkanı Liyakat Madalyası’nı ve 2010 yılında ‘Bavyera Eyaleti Şeref Madalyası’ almıştım fakat uzun seneler yaşadığım Nürnberg’in Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König’den, manevi değeri bu kadar büyük madalya almak beni çok duygulandırdı. Benim yaptığım işlerin çoğunu Belediye Başkanımız açıkladı. Tekrar özetlersem, Nürnberg-Antalya ve Schwabach-Kemer kardeş şehir olmalarını ve Nürnberg Presse Club ile Antalya Gazeteciler Derneği kardeşliği var. Nürnberg’de görev yaparken Türk camiası tarafından tanınmış Alparslan Türkeş, devlet eski bakanlarından Esat Kıratlıoğlu dahil çok sayıda önemli devlete hizmet etmiş kişiler ile önemli futbol liglerinde oynayan çok sayıda sporcuları muayene etmenin mutluluğunu yaşadım. Nürnberg ve çevresinde yaşayan Türk-Alman vatandaşlarımıza yönelik bilgilendirici sağlık seminerler ile konferansları düzenli olarak diğer doktor arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik.”
Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası

Nürnberg’in ortopedist ilk Türk doktoruna Vatandaşlık Şeref Madalyası
DR. BALOĞLU’NA TEBRİKLER YAĞDI
Dr. Baloğlu’yu doğrudan ve telefonla tebrik edenler: Dr. Baloğlu’nun eşi Gabriele Baloğlu ve çocukları. Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Nürnberg SPD Belediye Meclis üyesi aynı zamanda 8 ekim 2023’te yapılacak seçimlerde SPD’nin adayı gösterdiği ik Türk kadın milletvekili adayı Aynur Kır, Türk-Alman Film Festival (FFTD) Başkanı Adil Kaya, Türkiye-Almanya Film Festivali (FFTD) Yönetmeni Ayten Akyıldız, 1 FC Nürnberg Başknı Dr. Thomas Gretlein, Nürnberg ikinci ve üçüncü Belediye Başkanları Christian Vogel, Prof. Dr.Julia Lehner, Bavyera Eski Başbakanı Dr. Günther Beckstein, Nürnberg’in eski Belediye Başkanı Dr.Ulrich Maly, Avrupa Parlementosu milletvekili Marlene Mortler, Antalya eski Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya eski Belediye Başkanı Dr. Bekir Kumbul, Kmer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer eski Belediye Başkanı Hasan Şeker, Antalya Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Mevlüt yeni.

BAKMADAN GEÇME!