NSU'da esrarengiz istihbarat telefonu

NSUda esrarengiz istihbarat telefonu

Almanya'nın Hessen Eyalet Meclisi NSU Araştırma Komisyonu, Halit Yozgat cinayetinde iki istihbarat yetkilisinin esrarengiz telefon görüşmesini soruşturuyor.

Haberin Devamı

NEONAZİ terör örgütü NSU'nun Kassel'de işlediği Halit Yozgat cinayetinde Hessen Eyaleti istihbarat teşkilatıyla ilgili şüpheler bir türlü aydınlanamıyor.

Eyalet istihbaratında aşırı sağ muhbirlerden sorumlu ve gençliğinde Hitler yanlısı olarak bilinen Andreas Temme, Halit Yozgat cinayeti esnasında olay yeri olan internet cafedeydi. Polisin tanık çağrılarına rağmen Andreas Temme, polise başvurmadı. Polis, Andreas Temme'yi kullandığı internet üzerinden tespit ederek, evine baskın yaptı. Temme'nin evinde Hitler'in “Kavgam” kitabından sayfalar, silah ve seri cinayetler üzerine kitap bulundu. Bir süre gözaltına alınan Andreas Temme hakkında daha sonra delil yetersizliğinden soruşturma kapandı.

ŞİMDİ YENİDEN

Ancak son olarak ortaya çıkan esrarengiz bir telefon görüşmesi Temme olayını yeniden gündeme getirdi. Andreas Temme, istihbarat sorumlusu Gerald Hasso Hess'le olaydan bir ay sonra bir telefon görüşmesi yapıyor.

Hessen istihbarat sorumlusu Hess bu görüşmede diyor ki, “Ben herkese şunu söylüyorum. Bir yerde böyle bir şey olacağını biliyorsanız, sakın oradan geçmeyin.” Bu görüşme Andreas Temme'nin o zaman cinayetin olacağından haberi var dı şüphesini gündeme getirdi.

Temme dosyasını başlangıçta istihbarat bilgileri diyerek, inceletmek istemeyen Hessen Eyalet'inde geç de olsa NSU Araştırma Komisyonu kuruldu.

Hessen eyaleti NSU Araştırma Komisyonu şimdi bu telefon görüşmesini soruşturuyor. O zamanki eyalet istihbarat sorumlusu Hess komisyonda tanık olarak dinlendi. Hess, bu sözü şaka mahiyetinde söylediğini iddia etti. Ancak komisyon üyesi bir milletvekilinin burda şakanın anlamı ne sorusuna inandırıcı yanıt veremeyen Hess, bugün bakıldığında bu sözün bir şanssızlık olduğunu söyledi.

İstihbarat, Andreas Temme'nin özel olarak internet cafede bulunduğu tezini savunuyor. Ama Hess'in verdiği bilgiye göre istihbarat çevrede olay günü bir görevdeydi ve Andreas Temme'nin orda bulunmaması gerekiyordu. Çelişkili bilgiler veren Hess, “Hiçbir şeye garanti veremezsiniz, yarın katil olmayacağınıza bile” dedi.