GeriAvrupa Münih'te Nazi provokasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Münih'te Nazi provokasyonu

Münih'te Nazi provokasyonu
refid:28321662 ilişkili resim dosyası

Neonazi cinayetleri davasının görüldüğü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi (OLG) önünde salı günü ilk defa Neonazilerin protesto yapacağı bildirildi.

'Göstermelik NSU duruşmasına son-Ralf Wohlleben için özgürlük' sloganıyla 'Die Rechte' partisi tarafından sabah saatlerinden itibaren yapılacak eylemin başvurusunu Münih'in tanınmış aşırı sağcılarından Philipp Hasselbach'ın yaptığı bildirildi.

"KORKUNÇ PROVOKASYON"

Konu hakkında basın bildirisi yayınlayan Nazi Terörüne Karşı Birlik İnisiyatifi basın sözcüsü Vanessa Bayer, Neonazilerin ilk defa mahkeme önünde eylem yaptıklarına dikkat çekti ve bu girişimin Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi mağdurları ve onların yakınları adına korkunç bir provokasyon olduğunu söyledi.

Münihte Nazi provokasyonu

HERKESİ KATILMAYA ÇAĞIRDI

Neonazilerin bu şekilde 1990'lı yıllardan beri Thüringen eyaletinde tanınmış bir Neonazi olan ve davada sanık olarak yargılanan Ralf Wohlleben ile dayanışma içinde olduklarını gösterdikleri belirtildi. Açıklamada, Wohlleben'in, NSU terör üçlüsü Beate Zschaepe, Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt'ın 1998 yılında yer altına saklandıktan sonra onlarla irtibatı devam ettirdiği ve onlara cinayetlerin işlendiği Ceska 83 marka silahı temin ettiği ileri sürüldü. Birlik, Münih yerel yönetiminin bu eyleme neden izin verdiğini sorarken, salı günü tüm vatandaşları NSU davasına katılmaya ve böylece Neonazilerin salona girmelerini engellemeye davet etti.

Münihte Nazi provokasyonu

YASAKLANMASI GEREKİYOR

Konu hakkında açıklama yapan NSU davası müdahil avukatlarından Seda Başay, eylemin provokasyon amaçlı olduğunu, aslında yasaklanması gerektiğini ve insanların kışkırtılmaya çalışıldığını ifade etti. Bir diğer avukat Mustafa Kaplan da eylemin mağdurlar açısından problemli olduğunu belirtti ve Neonazilerin de demokrasinin kurallarını kullandıklarını söyledi.

Öte yandan, NSU terör örgütünün, Almanya'da 2000 yılından itibaren sekizi Türk olmak üzere toplam 10 cinayet işlediği, en az iki bombalı saldırı yaptığı ve 15 banka soygunu gerçekleştirdiği savunuluyor.

False