Kuzey Akım 2 anlaşması Almanya’yı mutlu etti

Güncelleme Tarihi:

Kuzey Akım 2 anlaşması Almanya’yı mutlu etti
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2021 09:38

Almanya ile ABD’nin, Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin tamamlanmasına izin veren anlaşmaya varmaları, ülkede memnuniyetle karşılandı.

Haberin Devamı

ALMANYA Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 2 konusunda ABD ile yapıcı bir çözüm bulduklarından dolayı rahatladığını belirtti. Maas, Ukrayna’yı yeşil enerji sektörünün inşa edilmesi için destekleyeceklerini ve gelecek 10 yılda Ukrayna üzerinden gaz geçişinin güvence altına alınması amacıyla çaba sarf edeceklerini kaydetti. Mecklenburg-Vorpommern Başbakanı Manuel Schwesig de anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Eyalet hükümeti bu boru hattının her zaman arkasında olmuştur” dedi. Yenilenebilir enerjiye geçişte gaza ihtiyaç duyduklarını ifade eden Schwesig, Ukrayna’ya da çevre ve iklimi koruma tedbirleri alması için ek para verilecek olmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Kuzey Akım 2 anlaşması Almanya’yı mutlu etti

ABD, yıllardan beri Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne karşı çıkıyordu. ABD gibi bu projeye karşı çıkan Polonya, Ukrayna ve Baltık ülkeleri, Kuzey Akım 2’nin Avrupa Birliği’nin (AB) enerji güvenliğini tehlikeye atacağını ve Ukrayna’ya zarar vereceğini savunuyor. Toplam maliyetinin 10 milyar euro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 Projesi’yle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

BAKMADAN GEÇME!