Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı

Güncelleme Tarihi:

Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 03, 2023 14:18

Kıbrıs Türk kültürünün İngiltere’de tanıtılması ve yeni nesillerin geleneklerinden uzaklaşmaması amacıyla düzenlenen ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin altıncısı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’in de katılımıyla gerçekleşti. Festivalde, ‘En değerli hazinemiz milli kültürümüzdür’ ana teması altında, gençlerden kültürlerine sahip çıkması istendi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Çocuklarımızın köklerini, kimliklerini ve kültürlerini öğrenmeleri çok önemli. Bu tür festivaller de bu aidiyet duygusunun yerleşmesine vesile oluyor” dedi.

Haberin Devamı

Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı
İNGİLTERE Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK) tarafından hazırlanan ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin altıncısı, 2 Temmuz Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Enfield bölgesindeki Donkey Lane Park’ta düzenlenen ve Birleşik Krallık’ın değişik bölgelerinde bulunan Kıbrıs Türk toplumunun 7’den 70’e büyük bir katılım gösterdiği festival, önceki dönemlerde olduğu gibi büyük bir coşku ve heyecana sahne oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in onur konukları olduğu festivalin açılışına T.C. Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, KKTC Londra Temsilcisi, Büyükelçi Çimen Keskin’in yanı sıra, Enfield Belediye Lideri Nesil Çalışkan, Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman ile Londra’daki iş ve siyaset dünyasından pek çok isim katıldı. Konuklar arasında Lordlar Kamarası üyesi Lord Qurban Hussain, Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Reşhad Vahabzade, Haringey Belediyesi Başkanı Peray Ahmet, Bexley Belediye Başkanı Ahmet Durmuş, eşi Elmas Durmuş, Metropolitan Türk Polis Derneği Başkanı Eren Emin, Abide Osman, Konsorsiyum Başkanı Nuriye Mertcan ve çok sayıda Belediye Meclis Üyesi de yer aldı. Festivalin sunuculuğunu Duygu Tağmaç ve Ayşegül Bıçkıcı üstlendi.
Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı
YÖRESEL LEZZETLER TAM NOT ALDI
Kıbrıs Türk toplumunun büyük bir beğeniyle izlediği Ali Babutsa, Eylem, Gazi Set, Memzee ve Hatıralar&Fadıl Topaloğlu’ndan sonra festivalin finalinde Işın Karaca şov vardı. Sahne performansıyla büyük alkış alan Işın Karaca, Londra’da böylesine coşkulu bir kalabalığa konser vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türk okullarının folklor grupları Kıbrıs’a özgü oyunlar sergiledi. Festivalde eğlencenin yanı sıra Kıbrıs Türk toplumunun geleneksel lezzetleri, yöresel el sanatları ve kültürel değerleri de katılımcıların beğenisine sunuldu.
6. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin açılışına katılarak Birleşik Krallık’taki toplumuna büyük bir sürpriz yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, başarılı organizasyondan dolayı CTCA UK ile festival komitesine teşekkür etti. Festivallerin sadece sosyal uyum, farklı geçmişlere sahip insanları bir araya getirme ve çeşitliliği kutlama açısından değil, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslı Türkler için de değerli olduğunu kaydeden Tatar hem siyasi hem de ekonomik anlamda birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. Tatar, “Çocuklarımızın köklerini, kimliklerini ve kültürlerini öğrenmeleri çok önemli. Bu tür festivaller de bu aidiyet duygusunun yerleşmesine vesile oluyor” dedi.
Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı

Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı

Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı

Kıbrıs Türk Kültür Festivali, coşkuyla kutlandı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!