İş yaptıkları şirketi satın aldılar

İş yaptıkları şirketi satın aldılar

1960’larda iş gücü göçüyle geldikleri Almanya’da market ve fırın açarak işletmeciliğe adım atan Türkler, bugün birçok sektörde faaliyet gösteriyor. Korhan Gazi de bu girişimcilerden biri. Gazi, Alman ortağı Martin Ulm ile birlikte daha önce birlikte çalıştıkları gözlük camı üreticisi Weber Optik Gözlük Camları (Optik Weber Brillengläser GmbH) şirketini devralarak bu sektöre girdi.

Haberin Devamı

İş yaptıkları şirketi satın aldılar
KUZEY Ren Vestfalya eyaletindeki Warburg kentinde yaşayan Korhan Gazi’nin (48) anne ve babası 1970’lerde Almanya’ya işçi olarak gelmiş. 5 yaşına kadar İstanbul’da yaşayan Gazi, daha sonra Almanya’ya gelmiş. Meslek eğitiminden sonra Alman Ordusu’nda 4 yıl askerlik yapan Korhan Gazi, ardından 2.5 yıl Lufthansa’da çalışmış. 2001’de elektronik infrarot alanında hizmet veren Impact şirketinde görev almış. Şirketin ABD’deki temsilciliğinde 5 yıl çalışan Korhan Gazi, Almanya’ya geri döndükten sonra 2008’de gözlük camı üretiminde kullanılan makine ve software üreticisi Satisloh şirketinin satış müdürü olarak çalışmaya başladı. Daha önce bu alanda hiç tecrübesi olmamasına rağmen sektörü kısa zamanda yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Gazi, 2022 yılında ise gözlük camı üreticiliğine adım atmış. Bu alandaki yatırımın nasıl gerçekleştiğini anlatan Korhan Gazi, “Salgının başlamasından sonra çalıştığım şirketteki müşterilerden biri olan gözlük camı üreticisi Optik Weber şirketinin sahibi emekliliği geldiği için şirketi satmak istediğini söyledi. Uzun süredir bu alanda çalıştığım için tecrübem vardı. Aynı şirkette yaklaşık 13 yıl birlikte çalıştığım arkadaşım Martin Ulm ile birlikte ortaklık yaparak Optik Weber Gözlük camı üreticisi şirketi devraldık” dedi.
İş yaptıkları şirketi satın aldılar
40 KİŞİ ÇALIŞIYOR
Korhan Gazi, kendi şirketlerinin iki kat üzerinde 750 metrekarelik alanda üretim tesisleri bulunduğunu ve şirkette 40 kişinin çalıştığını söyledi. Şirketi devralırken üretim araçlarını da tamamen devraldıklarını ve yeni makinelerle üretim sürecini desteklediklerini belirten Korhan Gazi, Almanya’da gözlük camı üretimi yapan ilk Türkiye kökenli girişimci olduğunu ifade etti. Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Portekiz, İspanya, İsviçre ve Arnavutluk gibi ülkelere de ihraç edildiğini kaydetti. Gazi, organik ve mineral hammaddeden üretilen gözlük camlarının uzağı ve yakını gösteren ‘progresif camlar’ olduğunu ifade etti. Aynı zamanda TS Nieder-Weisel tenis kulübünün birinci başkanlığını da yapan Korhan Gazi ve ortağı Martin Ulm’ün hedefi ise pazar paylarını artırmak.
İş yaptıkları şirketi satın aldılar