GeriAvrupa Hollanda’da önlemlere karşı gösterilere müdahale
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda’da önlemlere karşı gösterilere müdahale

Hollanda’da önlemlere karşı gösterilere müdahale
Abone Olgoogle-news

Hollanda’da koronavirüsle mücadele için uygulanan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı Amsterdam ve Eindhoven kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

HOLLANDA’da koronavirüsle mücadele için uygulanan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı Amsterdam ve Eindhoven kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi. Yerel basında çıkan habere göre, Amsterdam’daki Müzeler Meydanı’nda Kovid-19 tedbirlerini protesto etmek için toplanan yüzlerce kişinin gösteri yapmasına izin verilmedi. Polis, eylemcilere gösterinin izinsiz olduğu uyarısını yaptıktan sonra tazyikli suyla müdahalede bulundu. Amsterdam Belediyesi’nin Twitter’dan yaptığı açıklamada, gösterinin izinsiz olduğu hatırlatılarak, göstericilerin protesto hakkını kötüye kullandığı ifade edildi.

Hollanda’da önlemlere karşı gösterilere müdahale

30’DAN FAZLA KİŞİ GÖZ ALTINDA
Eindhoven kentindeki 18 Eylül Meydanı’nda toplanan göstericilere de atlı ve zırhlı polisler, polis köpekleri ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Göstericiler, polise havai fişek ve golf toplarıyla karşılık verdi. Bazı göstericilerden yaralandığı eylemde 30’dan fazla kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Göstericilerin raylarda yürümesi nedeniyle tren seferlerinin bir süreliğine durdurulduğu kentte, istasyonlardaki bazı dükkânlar da yağmalandı. Göstericiler, Eindhoven’da 1 polis aracını ateşe verdi. Gösterilere, göçmen karşıtı olarak bilinen PEGIDA grubunun destekçilerinin de katıldığı öne sürüldü.

Hollanda’da önlemlere karşı gösterilere müdahale

MOTOSİKLETİ ATEŞE VERDİLER
Kısıtlama karşıtı protestolar Lahey kentine de sıçradı. Göstericiler, polis motosikletini ateşe verirken, polisle çatıştı. Amsterdam’da, 17 Ocak’ta yapılan Kovid-19 protesto gösterisinde 150 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı. Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında, ülke genelinde 9 Şubat’a kadar 21.00-04.30 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması başlatılmıştı. Geçen Aralık ayından bu yana market, fırın, eczane gibi işletmeler dışındaki tüm işletmeler ve okullar kapalı tutuluyor. Hollanda’da toplam vaka sayısı 948 bin 933’e, toplam can kaybı ise 13 bin 540’a ulaştı.

Hollanda’da önlemlere karşı gösterilere müdahale

False