“Göçmenler sorunların anasıdır” diyen İçişleri Bakanı konuşurken, oturumu yöneten başkanlık divanında iki Türkiye kökenli milletvekili oturuyordu

Güncelleme Tarihi:

“Göçmenler sorunların anasıdır” diyen İçişleri Bakanı konuşurken, oturumu yöneten başkanlık divanında iki Türkiye kökenli milletvekili oturuyordu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 13, 2018 12:55

AImanya’nın 2019 bütçesinin görüşüldüğü Federal Meclis oturumunu yöneten başkanlık divanının iki koltuğuna, Türkiye kökenli iki milletvekili oturdu.

Haberin Devamı

FEDERAL Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble’nin yönettiği bu sabahki oturumun divan başkanlığı üyeliğini Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Gülistan Yüksel ile Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut yaptı. Yüksel, Schaeuble’nin sağında, Sol Akbulut da soluna oturdu.
Göçmenler sorunların anasıdır” sözleriyle Almanya’da büyük tepki çeken Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, meclis kürsüde konuşurken, başkanlık divanı kürsülerinde de iki göçmen kökenli milletvekilinin oturması büyük bir tesadüf oldu. Yüksel ve Akbulut, bu sabah saat 09.00’da başlayan oturumu Meclis Başkanı Schaeuble ile birlikte öğlene kadar yönetti.
SPD’li Yüksel mecliste iki dönemdir milletvekilliği yaparken, Akbulut, geçen yıl eylül ayında yapılan seçimlerde Sol Parti listesinden ilk kez meclise girmişti.

Haberin Devamı

MECLİSTE 14 MİLLETVEKİLİ
Almanya Federal Meclisi’nde bu dönem 14 Türkiye kökenli milletvekili bulunuyor. SPD’den altı, Yeşiller’den beş ve Sol Parti üyesi de üç milletvekili mecliste görev yapıyor. Türkiye kökenli milletvekilleri şunlar: Aydan Özoğuz, Cansel Kızıltepe, Metin Hakverdi, Gülistan Yüksel, Elvan Korkmaz, Mahmut Özdemir (SPD), Cem Özdemir, Ekin Deligöz, Filiz Polat, Canan Bayram ve Danyal Bayaz Yeşiller ve Sevim Dağdelen, Evrim Sommer ve Gökay Akbulut (Sol Parti).

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!